Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MATEJKO Jan | Portret Antoniego Serafińskiego, 1872

Jan MATEJKO (1838 Kraków - 1893 Kraków)

Portret Antoniego Serafińskiego, 1872

olej, karton naklejony na tekturę,
46,5 x 38,5 cm;
z prawej u dołu monogram artysty: JM/rp 1872
na odwrocie nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie z 1950 (nr 10) oraz nalepka z nr. 6 odręcznie zmieniona na nr 1

Obraz wystawiany:
1883 Kraków; Wystawa jubileuszowa Jana Matejki
1913 Bochnia; Katalog wystawy ze zbiorów rodziny, Bochnia 1913, s.5, poz. 26
1950 Kraków, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych; T. Grott, Jan Matejko i jego szkoła.Katalog wystawy, Kraków 1950, s.10, poz. 10 - tu podana data powstania obrazu 1873
1983 Bochnia; M. Serafińska-Domańska, W kręgu przyjaciół. Wystawa w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci Jana Matejki, Muzeum im. S. Fischera, Bochnia 1983, poz. 7
Obraz publikowany:
M. Gorzkowski, O artystycznych czynnościach Jana Matejki?, Kraków 1881, s.60
S. Tarnowski, Matejko, Kraków 1897, s.508
S. Serafińska, Jan Matejko. Wspomnienie rodzinne, Kraków 1955 (we wspomnieniach siostrzenicy żony Jana Matejki obraz pojawia się kilkakrotnie jako Głowa Antoniego Serafińskiego; podano dwie daty powstania obrazu - 1872 (s.629) i 1871 (s.658)
M. Gorzkowski, Jan Matejko (?), Kraków 1993, s.261 (wymienione zostały obrazywystawione na Wawelu w 1883 r.; Gorzkowski -
sekretarz artysty - wymienia oferowany obraz z datą powstania - 1871)
Matejko. Obrazy olejne, katalog pod red. K. Sroczyńskiej, Warszawa 1993, s.113, poz. 132 (tu reprodukcja obrazu, jego pełna bibliografia, czas powstania określono jako 1871, nie wspomniano o monogramie JM, a jako podłoże obrazu podano płótno)
Matejko malował Antoniego Serafińskiego kilkakrotnie - jego podobizna jako królewicza Władysława widnieje w Kazaniu Skargi, jako paź przedstawiony został w Unii Lubelskiej. Z 1870 roku pochodzi popiersie młodzieńca znajdujące się obecnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Oferowany obraz ukazuje Serafińskiego jako nieco już starszego. To znakomity portret, o niebywałej ekspresji psychologicznej. Pierwotnie rozmiary obrazu były nieco mniejsze, z czasem, jak się wydaje, artysta powiększył je o obiegający wizerunek wąski pas, na którym znalazł się monogram Matejki i data powstania pracy.
Antoni Serafiński, zwany w rodzinie Tosiem (1853-1905), syn Leonarda i Joanny z Giebułtowskich (siostry żony artysty), prawnik, mieszkał początkowo w Wiśniczu, a podczas studiów w Krakowie u wujostwa Matejków, potem natomiast w Bochni, gdzie był burmistrzem.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MATEJKO Jan

W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl