Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MATEJKO Jan | Rysunek dwustronny

Jan MATEJKO (1838 Kraków - 1893 Kraków)

Rysunek dwustronny

awers: PORTRET KARDYNAŁA JANA ALEKSANDRA LIPSKIEGO, przed / lub 1860
rysunek do Ubiorów w Polsce
ołówek, papier
15,7 x 8,7 cm
sygn. monogramem wiązanym p.d.: JM.
U góry autorskie notatki odnoszące się do barw poszczególnych części stroju portretowanego: - przeźroczyste [kołnierzyk-koloratka]| niebiesk[.] wstęga [wstęga Orderu Orła Białego] | czer. axsamit [mucet]

rewers: WNĘTRZE KATEDRY NA WAWELU ZE STALLAMI I KONFESJĄ NAD GROBEM ŚW. STANISŁAWA (widok od strony prezbiterium)
ołówek, papier
15,7 x 8,7 cm
sygn. monogramem wiązanym p.d.: JM.

Rysunek Portret kardynała... przedstawia Jana Aleksandra Lipskiego (1690-1746), kardynała, biskupa łuckiego i krakowskiego oraz księcia siewierskiego. Matejko wykonał go według dawnego portretu biskupa, znajdującego się w krużgankach klasztoru oo. franciszkanów w Krakowie.

Był to jeden z wielu rysunków powstałych jako szkice do wielopostaciowych kompozycji przygotowanych do albumu litografii Ubiory w Polsce 1200-1795. Materiały do Ubiorów zbierał Matejko przez blisko osiem lat, a wydał je własnym sumptem w roku 1860 i - powtórnie - w 1875. Album był prawdziwym kompendium wiedzy o dawnych strojach noszonych przez różne stany i warstwy polskiego społeczeństwa: dwór, szlachtę, rycerstwo, duchowieństwo, magnatów, uczonych, cechy i bractwa oraz chłopów i Żydów. Dzieło to, prócz karty tytułowej, zawierało 10, ułożonych chronologicznie, plansz, na których umieszczonych było po 9 rycin przedstawiających grupy postaci, odpowiadające w/w warstwom społecznym. Postać kardynała i biskupa Jana Aleksandra Lipskiego umieścił Matejko w grupie Duchowieństwa, na planszy dziesiątej, obejmującej ubiory z lata 1697-1795.

Dwa egzemplarze Ubiorów w Polsce, własnoręcznie pokolorowane akwarelą, Matejko podarował krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej i lwowskiemu Ossolineum.

Wedle opinii prof. Stanisława Tarnowskiego Ubiory w Polsce "są niewyczerpaną kopalnią materiałów dla przyszłych malarzy; są najzupełniejszym i najgruntowniejszym studium całej jednej strony obyczajowego życia, a oprócz tego zdumiewają z dwóch powodów. Pierwszy: skąd, jakim sposobem ten człowiek tak młody mógł dokonać tej pracy z taką głęboką nauką? A drugi: to, że oprócz ubiorów są tam i ludzie. To nie obojętne figurki z dziennika mód - to typy, to ludzie, z których każdy ma swoją fizjonomię, swoje życie i każdy wyraźnie do swego wieku należy". (S. Tarnowski, Jan Matejko, Kraków 1897, s. 53-54).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MATEJKO Jan

W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycja nr 81 została sprowadzona z państwa spoza Unii Europejskiej. Do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl