Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MATEJKO Jan | Studium do obrazu Rejtan - Upadek Polski

Jan MATEJKO (1838 Kraków - 1893 Kraków)

Studium do obrazu Rejtan - Upadek Polski

Papier naklejony całą powierzchnią na tekturę, ołówek;
10,9 x 12,9 cm
Sygnowany l. d.: portret Katarzyny nad Tronem | S. A. we drzwiach [... ] | czapkę upuścił | a pasy do[... ] | p. d.: Reytan

Malarz historyczny i portrecista. W latach 1852-58 kształcił się w krakowskiej SSP pod kierunkiem W. K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza, a w 1859 r. w Akademii Monachijskiej u prof. H. Anschütza. Od 1873 r. aż do ustąpienia w 1890 r. był dyrektorem swej macierzystej uczelni. Malarstwo historyczne Matejki z biegiem czasu uniezależniło się pod względem symbolicznym i treściowym spod wpływu opinii publicznej oraz krytyki i stało się subiektywne oraz wizyjne. Pod względem formalnym nigdy nie oderwało się od swych akademickich korzeni. Szkice powstawały na wszystkich etapach wspomnianego procesu, odgrywały rolę wyłącznie służebną, a sam artysta daleki był od chęci nadawania im nie tylko autonomicznej wartości estetycznej, ale nawet samodzielnego bytu artystycznego. Nie były, więc za jego życia przedmiotem systematycznego kolekcjonerstwa i nie pojawiały się na rynku sztuki. Trafiły nań dopiero po śmierci malarza. cyt za J. Guze, A. Dzięciołowski, Rysunki i akwarele, Zamek Królewski w Warszawie 1994.
Obraz olejny Rejtan na sejmie warszawskim 1773 roku, został namalowany w roku 1866. Ukazuje trzy postaci - Stanisława Szczęsnego Potockiego, Adama Ponińskiego i Franciszka Ksawerego Branickiego na tle portretu Katarzyny II. Pozbawiony władzy król, bezsilny gest Rejtana w obronie honoru państwa - obrazują spełnienie się przeczuć Stańczyka i proroctwa Skargi. Mamy tu konflikt dwóch postaw, przy czym wprowadzenie (zmarłego wcześniej) ojca Szczęsnego - Franciszka Salezego Potockiego, gwałtownie reagującego na wydarzenia, i wznoszącego konfederatkę chłopca - przyszłego powstańca - wzmacniają ideową wymowę czynu Rejtana i sugerują przyszłe wydarzenia. Matejko nie malował przedmiotów zbędnych. Każdy szczegół miał swoje dramaturgiczne uzasadnienie. Rejtan został zakupiony do galerii Cesarskiej w wiedeńskim Belwederze.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MATEJKO Jan

W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl