Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MATEJKO Jan | STUDIUM POSTACI STOJĄCEGO MĘŻCZYZNY -

Jan MATEJKO (1838 Kraków - 1893 Kraków)

STUDIUM POSTACI STOJĄCEGO MĘŻCZYZNY -

DO JANA KAZIMIERZA NA BIELANACH (?), [1860-1861]
Ołówek, papier w odcieniu szarozielonym przyklejony górną krawędzią do pleców
passe-partout; 15,1 x 9,6 cm (w świetle passe-partout typu "wiedeńskiego" z epoki).
Sygnowany p. d. ołówkiem monogramem wiązanym: JM.;
na arkuszu papieru oklejającym plecy oraz na taśmie oklejającej listwy ramy u góry
i dwukrotnie po prawej fioletowy odcisk tuszowej pieczątki współczesnego
zakładu ramiarskiego: WY[RÓB] [AR]TYKUŁÓW | Z TWORZYW SZTUCZNYCH |
JULIAN [... ]EWSKI | BUL[... ] 7 | 32-4 [... ]ki.

Jan Matejko, malarz historyczny o ambicjach historiozofa, portrecista, projektant polichromii i witraży, pedagog, starożytnik, znawca i zbieracz zabytków kultury materialnej. W latach 1851-1858 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, najpierw pod kierunkiem Wojciecha K. Stattlera, następnie - W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego, a w 1859, po uzyskaniu stypendium - przez niecałe dwa semestry i bez entuzjazmu w Akademii Monachijskiej u Hermana Anschütza. Od 1873 aż do ustąpienia w 1890 był dyrektorem swej macierzystej uczelni, ale nie wychował uczniów, którzy podążyliby jego szczególną drogą artystyczną. Praktycznie całe swoje życie - jeśli nie liczyć krótkich na ogół podróży, związanych zwykle z wystawami jego prac - spędził w Krakowie. Jego oeuvre składa się na szczególną syntezę dziejów ojczystych, której wpływ na zbiorową świadomość Polaków - również ze względu na specyfikę, by nie powiedzieć: mistykę recepcji - dorównał trwałością i siłą wieszczej poezji romantycznej.
Oferowany rysunek, stosunkowo wczesny, ale prezentujący już wszystkie istotne cechy dojrzałej maniery Matejki, jest wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jednym z nielicznych zachowanych studiów, powstałych w związku z pracą nad zaginionym dziś płótnem Jan Kazimierz na Bielanach, ukończonym w 1861. Stanowi zarazem dobry przykład typowego dla pragmatyki warsztatowej artysty studium układu pojedynczej (w tym wypadku centralnej, a zarazam tytułowej) postaci (w ahistorycznym stroju, który ostatecznie został naturalnie zmieniony) do zamierzonego obrazu z czasów, kiedy artysta nie uzależnił się jeszcze skrajnie od pośrednictwa ukostiumowanego modela.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MATEJKO Jan

W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl