Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MATEJKO Jan | Szkic do Hołdu pruskiego, 1880-1882 r.

Jan MATEJKO (1838 Kraków - 1893 Kraków)

Szkic do Hołdu pruskiego, 1880-1882 r.

olej/płótno, 30,5 x 24,5 cm
sygnowany p.d.: `JM`
na odwrociu fragmentarycznie zachowana papierowa nalepka z opisem obrazu z 1939 roku. Ołówkiem opisany adres własciciela: `Mejro | Kielecka 30` oraz niżej czarnym atramentem: `Fragment z "Hołdu pruskiego" | mal. Jan Matejko | ur. w Krakowie 1838 r., zmarł tamże 1893r.` Na odwrociu pótna: `pxt Jan Matejko`

POCHODZENIE:
- w 1938 roku własność Czesława Mejro w Warszawie
WYSTAWIANY:
- Salon Gracjana Ungra, Warszawa 1884
- TZSP, Warszawa 1908
- Wystawa rysunków i szkiców Jana Matejki, Muzeum Narodowe, Warszawa 1938
- Wystawa Jana Matejki, TZSP, Warszawa 1938

LITERATURA:
- Tygodnik iliustrowany 1881, półrocze II, s. 11
- Katalog wystawy rysunków i szkiców, MNW 1938, s. 70-71, nr 167
-Z. Norblin Chrzanowska, Wystawa szkiców i rysunków Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Warszawie, "Świat" 1938, nr 15, s. 9
- Katalog wystawy Jana Matejki TZSP, Warszawa 1938, s. 15 nr 41
- Przewodnik historyczny TZSP, Warszawa 1938, s. 26, nr 41
- J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w TZSP w Warszawie w latach 1850-1914, Warszawa 1969, s. 227
- J. Wiercińska, Bibliografia w: Jan Matejko. Materiały z sesji naukowej poświęconej twórczości artysty, Warszawa 1959, poz. 1366
- Matejko, Obrazy olejne. Katalog, red. K. Sroczyńska, Warszawa 1993, nr 211

Matejko rozpoczął pracę nad "Hołdem pruskim" w Wigilię 1879 roku, w okresie, kiedy był już w Polsce powszechnie uznany za najwybitniejszego i najważniejszego żyjącego artystę. Podobnie jak przy pracy nad "Kazaniem Skargi" czy "Bitwą pod Grunwaldem" artysta zaczął od przygotowania rysunkowych i malarskich szkiców kompozycji. Powstałe w pierwszej fazie prac nad "Hołdem" dzieła rozproszone są dziś po kolekcjach prywatnych i państwowych (warto wymienić tutaj przede wszystkim bardzo ekspresjonistyczny szkic rysunkowy z krakowskiego Archiwum Domu Jana Matejki). Prezentowany w naszym katalogu obraz jest szkicem do centralnej części obrazu, ukazującej króla Zygmunta I Starego przyjmującego hołd Albrechta Hohenzollerna, wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, 10 kwietnia 1525 roku. Szkic różni się od ostatecznej wersji obrazu kilkoma detalami. W centralnej części widzimy Zygmunta I w koronie i złocistej szacie. Monarcha jedną dłonią trzyma kartę księgi rozłożonej na kolanach, drugą wyciąga przed siebie. Za nim w fioletowej szacie stoi młody Zygmunt August, obok - kasztelan gnieźnieński Piotr Opaliński. Z lewej strony widać postać mężczyzny (Hajdeka?), nieco poniżej Stańczyka. Uwagę zwraca ciepła, typowa dla Matejki czerwono-złocista kolorystyka.

W latach 1852-58 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Wojciecha Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-60 u Hermanna Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu. Od 1873 był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887 został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal w Paryżu w 1865 złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867. Odbył wiele podróży, m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50. tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego - polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MATEJKO Jan

W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl