Litografie ręcznie kolorowane akwarelą. Niniejszy obiekt został pocięty na pojedyncze ilustracje ( ca 24 x 17 cm), które naklejono na arkusze i wtórnie umieszczono odręczne opisy ubiorów (w niektórych przypadkach na samej ilustracji). Następnie tak przygotowane ilustracje naklejono na czarny karton (94 x 54 cm) i umieszczono we wtórnie przygotowanej, kartonowej tece. Brak okładki i karty tytułowej, stan ilustracji dobry;
exlibris Jarosława Dolińskiego z Krakowa (1881-1971)
Komplet 90 litografii z grupami postaci w dawnych strojach wydane przez Jana Matejkę w roku 1860, ukazały się oryginalnie w małej liczbie egzemplarzy w postaci 10 dużych plansz litografowanych zawierających łącznie 90 grup w strojach polskich obejmujących czasy od panowania Bolesława Wstydliwego do końca panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powtórnie odbito je, znów także w niewielkiej liczbie egzemplarzy, w roku 1875. Matejko postanowił własnoręcznie pokolorować dwa woluminy (darowane przez niego Bibliotece Jagiellońskiej i Bibliotece Ossolińskich). Stały się one podstawą do wykonania kilkunastu dalszych tek kolorowanych, przeznaczonych przez wydawcę jako dary dla zaprzyjaźnionych z nim osób i kolekcjonerów. Niektóre z nich zostały kolorowane przez Walerego Eliasza Radzikowskiego w 1892 roku. Oryginalne wydanie zawierało zazwyczaj kilka ilustracji na jednej stronie oraz litografowane opisy ubiorów.
W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl