Rysunek ołówkiem, papier; 20,5 x 25,5 cm Sygnowany p.d. (sygn. wiązana, ołów.): JM; p.d. (atramentem): Kraków 1878; poniżej wzdłuż dolnej krawędzi napis ołówkiem: "prze (dstawi)?one zamordowanie dyabelskie Króla Heroda" Na odwrocie nalepka papierowa: TOW. PRZYJ. SZTUK PIĘKN. W KRAKOWIE |Autor: Matejko J. | Tytuł dzieła: "Zamordowanie djabelskie | Rodzaj dzieła: Króla Heroda" | Podpis autora: rys. oł. oraz odręczny napis ołówkiem: Prof. Romaniszyn | Stani..a B4
Jan Matejko studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Wojciecha Kornela Stattlera (1852-58). Następnie uczył się w Akademii monachijskiej u H. Anschütza (1859) i przez dwa miesiące w Akademii wiedeńskiej u C. Rubena. Po studiach mieszkał i pracował w Krakowie. W 1873 roku objął tam stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych i funkcje tę pełnił aż do śmierci. Dużo podróżował: wyjeżdżał wielokrotnie do Paryża (1865-80) i Wiednia (1866-88); w roku 1872 był w Konstantynopolu, a rok później w Pradze i Budapeszcie, zwiedził również Włochy (1878-79 i 1883). Wiele jeździł po Polsce. Był członkiem licznych akademii i towarzystw artystycznych m.in. Académie des Beaux-Arts (1873) i Instytutu Francuskiego (1874) w Paryżu, berlińskiej Akademii Sztuki (1874), Akademii Rafaelowskiej w Urbino (1878) i KŹnstlergenossenschaft w Wiedniu (1888). W 1864 został członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie, a w 1887 otrzymał doktorat filozofii honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był najwybitniejszym polskim malarzem historycznym, twórcą wielkich i znanych płócien, m.in. Kazania Skargi, Rejtana, Unii Lubelskiej, Batorego pod Pskowem, Bitwy pod Grunwaldem, Hołdu Pruskiego czy Kościuszki pod Racławicami. Malował także portrety i - rzadziej - sceny religijne czy rodzajowe. Ważną rolę odgrywał w jego twórczości rysunek - opracował cykl rysunków Poczet królów i książąt polskich i album Ubiory w Polsce od 1200 do 1795. Na wystawie rysunków i szkiców Jana Matejki, która odbyła się w roku 1938 w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentowana była praca Herod i śmierć. Był to nieco mniejszy od prezentowanego dzieła rysunek, wykonany ołówkiem, podobnie sygnowany i opisany jak oferowane dzieło: p.d sygn JM, u góry napis atramentem Kraków dnia 19/12 188/ (w przytaczanej w katalogu dacie z pewnością nastąpił błąd drukarski - można przypuszczać, że chodziło tu o rok 1878) i dalej napis "Prośby króla Heroda do Jasno- | kościstej o darowanie życia" (por.: Katalog wystawy rysunków i szkiców Jana Matejki, MNW Warszawa 1938, s. 117 poz. kat. 331). To wyraźne podobieństwo - techniki wykonania, opisania rysunków i daty ich powstania - pozwala sądzić, że artysta mógł namalować kilka takich rysunków tworzących cykl opisujący sceny z życia Heroda.
W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej SSP u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w Monachium w latach 1859-1860 u H. Anschütza oraz w Akademii w Wiedniu u C. Rubena (1860r.). Od 1873r. był dyrektorem SSP w Krakowie, a w 1887r. został docentem h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. złoty medal w Paryżu w 1865r. i złoty medal I klasy na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1867r. i berło wręczone mu przez Władze Krakowa w 1878r. na znak panowania w sztuce. Odbył wiele podróży m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Węgier i Włoch. Od połowy lat 50-tych tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Jego obrazy to w większości ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. Jego obrazy przesycone głębokim patriotyzmem, ukazały polskiemu społeczeństwu wizje przeszłości i odegrały dużą rolę w umocnieniu świadomości narodowej. Matejko wykonał jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego- polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie oraz cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich". Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl