Jan MIECZKOWSKI (1830 - 1889)

Lili Ożarowska. 1891

. Fotografia form. 14,5xx10,7 cm (Portretowana ujęta w 3/4 postaci, zwrócona lekko w prawo, wsparta o kolumienkę z dekoracją roślinną. Ubrana w suknię z długimi rękawami. Włosy upięte w fantazyjny koczek. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoconych brzegach. Pod zdjęciem nadruk: "Jan Mieczkowski w Warszawie", rozdzielony cesarskim orłem. W prawym dolnym narożniku zdjęcie podpis atramentem: "Lily". Na odwrocie reklamowa winieta z medalami nagrodowymi i cesarskim orłem oraz tekstem: "12 Medailles dont 5 en Or et un Diplome D'Honneur. JMieczkowski Varsovie Miodowa 3". Na górnym marginesie odwrocia odręczna dedykacja atramentem w jęz. francuskim z 9 kwietnia 1891. Stan dobry

J.Mieczkowski (1830-1889) jeden z największych i najlepszych fotografów XIX w., konkurujący z Beyerem, wędrowny dagerotypista, wybitny portrecita (za swe portrety otrzymał wyróżnienie na Wystawie Powszechnej w Londynie w 1862 r.). Nagradzany na licznych salonach fotograficznych w Europie i Azji. Pierwszy zakład otworzył w 1847 r., od 1861 firma mieściła się przy rogu Senatorskiej i Miodowej)

MIECZKOWSKI Jan
Jeden z najważniejszych fotografów warszawskich II połowy XIX w. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Wcześnie osierocony i pozbawiony przez nieuczciwych opiekunów majątku, znalazł się bez środków do życia. By zarobić na utrzymanie odbył praktykę w zakładzie fotograficznym Karola Szczodrowskiego, malarza i filozofa. W 1857 r. otworzył własny zakład w gmachu Hotelu Europejskiego, który wkrótce stał się jednym z najmodniejszych w Warszawie. Następnie przeniósł atelier do budynku na rogu ulic Senatorskiej i Miodowej, gdzie prowadził równocześnie sklep z preparatami i przyrządami fotograficznymi. Ceniono go przede wszystkim jako portrecistę. Jego zakład wytwarzał zarówno duże portrety fotograficzne w tzw. formacie arkuszowym, jak i bardzo wówczas popularne niewielkie fotografie wizytowe, tzw. carte-de-visite. Mieczkowski wykonywał również fotografie teatralne, wydał cykl "Artyści i artystki baletu w główniejszych rolach i strojach narodowych", za który otrzymał list pochwalny na Wystawie Powszechnej w Londynie w 1862 r. Jego fascynacja teatrem znalazła odzwierciedlenie w działalności wydawniczej. W latach 1874-1876 wydawał pismo codzienne "Antrakt", poświęcone tematyce teatralnej. Za swoje fotografie otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: brązowy medal za portrety na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1867 r. Mieczkowski w literaturze przedmiotu przedstawiany jest przede wszystkim jako typ fotografa-przedsiębiorcy, potrafiącego przyciągnąć do swojego wytwornego atelier zamożną warszawską klientelę. Niewątpliwie jednak jego prace, zwłaszcza fotografie aktorów, świadczą o dużej wrażliwości i otwartości na modela. Fotografie portretowe, np. słynne wizerunki Heleny Modrzejewskiej, pokazują nie tylko wysoki poziom umiejętności technicznych fotografa, ale również umiejętność tworzenia subtelnych studiów psychologicznych.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: