praca niedatowana tempera / papier, wym. 23 x 32 cm
Plakacista, malarz i grafik (1929–2000), syn poety Stanisława Młodożeńca, ojciec grafika Piotra i malarza Stanisława. W latach 1948–1955 studiował w ASP w Warszawie w katedrze grafiki i plakatu u prof. Henryka Tomaszewskiego. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Projektował grafiki dla różnych wydawnictw, m.in. Czytelnika, Iskier. Zajmował się też plakatem filmowym i teatralnym. Tworzył projekty plakatów filmowych (m.in. Dawno temu w Ameryce, Ojciec chrzestny, Gremliny Rozrabiają, Wielki Gatsby), Cykl „Cyrk” jest uważany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej szkoły plakatu. Jego prace wyróżniają bogata, żywa kolorystyka, humor i niezwykła klarowność wyrazu. Jego prace są w kolekcjach m.in.: - Stedelijk Museum w Amsterdamie, - Kunstbibliothek w Berlinie, - Biblioteque Forney w Paryżu, - Morawskiej Galerii w Brnie, - Museum of Modern Art w Toyamie, - Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
MŁODOŻENIEC Jan
Studia w latach 1948-55 w Katedrze Grafiki i Plakatu, prowadzonej przez Henry-ka Tomaszewskiego na ASP w Warszawie. Od 1953 był związany z Centralą Wynajmu Filmów, której mecenat pozwolił przetrwać najgorsze lata socrealizmu przyszłym koryfeuszom „polskiej szkoły plakatu”. Młodożeniec, podobnie jak inni projektanci plakatu w tym okresie, przemycał w swych pracach elementy ikonograficzne i cechy stylistyczne niedopuszczalne w sztuce oficjalnej (deformacja, metaforyczny skrót o nie zawsze „słusznej” wymowie, pesymizm itd.). W następnych latach artysta wypracował własny, powszechnie rozpoznawalny styl plakatu, bazujący na uproszczonym rysunku, stosowaniu wyraźnie wyodrębnionych grubym konturem kształtów oraz dużych płaszczyznach kontrastujących kolorów, co zbliżało jego prace do sztuki ludowej.
Informacje dla kupujących:
Dobrego Wnętrza Spotkania ze Sztuką to druga odsłona cyklu realizowanego przez magazyn „Dobre Wnętrze”. Uczestnicy spotkania podczas kolacji wysłuchają wykładu znawcy i krytyka sztuki Piotra Sarzyńskiego, po czym wezmą udział w aukcji dzieł sztuki – głównym wydarzeniu wieczoru.
Wstęp na spotkanie płatny, cena biletu: 250 zł.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl