Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MŁODOŻENIEC Jan | JAZZMAN, 1973

Jan MŁODOŻENIEC (Warszawa 1929 - Warszawa 2000)

JAZZMAN, 1973

Pastel, papier;
42 x 29,5 cm
Sygnowany p. d.: 73 | JMŁODOŻENIEC

Jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX w. W latach 1948-55 studiował na Wydziale Grafiki i Plakatu w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem H. Tomaszewskiego. Odbył dwie podróże artystyczne do Włoch i Francji. Od 1953 r. projektował plakaty, grafikę książkową i ilustracje, współpracując z takimi wydawnictwami jak: Czytelnik, PIW, Iskry, WAG, KAW. Wypracował własny, powszechnie rozpoznawalny styl plakatu, bazujący na uproszczonym rysunku, stosowaniu wyraźnie wyodrębnionych grubym konturem kształtów oraz dużych płaszczyznach kontrastujących kolorów, co zbliżało jego prace do sztuki ludowej. Pod koniec życia znaczące miejsce w jego twórczości zajęło malarstwo. Dzieła artysty były prezentowane na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych w Wiedniu, Londynie, Berlinie, Pradze, Sztokholmie, Paryżu, Essen, Tokio i wielu miastach Polski. Prace jego znajdują się m.in. w Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Musée d`Arts Décoratifs w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MŁODOŻENIEC Jan
Studia w latach 1948-55 w Katedrze Grafiki i Plakatu, prowadzonej przez Henry-ka Tomaszewskiego na ASP w Warszawie. Od 1953 był związany z Centralą Wynajmu Filmów, której mecenat pozwolił przetrwać najgorsze lata socrealizmu przyszłym koryfeuszom „polskiej szkoły plakatu”. Młodożeniec, podobnie jak inni projektanci plakatu w tym okresie, przemycał w swych pracach elementy ikonograficzne i cechy stylistyczne niedopuszczalne w sztuce oficjalnej (deformacja, metaforyczny skrót o nie zawsze „słusznej” wymowie, pesymizm itd.). W następnych latach artysta wypracował własny, powszechnie rozpoznawalny styl plakatu, bazujący na uproszczonym rysunku, stosowaniu wyraźnie wyodrębnionych grubym konturem kształtów oraz dużych płaszczyznach kontrastujących kolorów, co zbliżało jego prace do sztuki ludowej.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl