PAMUŁA Jan | Obraz 018, 2000

Jan PAMUŁA (ur. 1944, Spytkowice k. Wadowic - 2022)

Obraz 018, 2000

grafika komputerowa,
49 x 60 cm

Obiekt został wystawiony na licytację
na rzecz Fundacji Sue Ryder - więcej o fundacji w dodatkowych informacjach

Jan Pamuła studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem H. Rudzkiej-Cybisowej, K. Strzednickiego i M. Wejmana. Studiował również w paryskiej ƒcole Nationale des Beaux Arts oraz w Central School of Art and Design w Londynie. Jako profesor prowadzi na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pracownię działań wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. Zajmuje się malarstwem i grafiką komputerową. Jego dzieła wystawiane były między innymi w krakowskiej Galerii Krzysztofory i Galerii Starmach.

Fundacja SUE RYDER
Ponad pół wieku temu Angielka Sue Ryder powołała do życia międzynarodową fundację swojego imienia. Miłość, jaką darzyła Polskę, zaowocowała wybudowaniem trzydziestu domów opieki w naszym kraju, z których do dziś działa siedemnaście, przyjmując pod swój dach osoby niepełnosprawne fizycznie, psychicznie i chore na raka. W 1992 roku została oficjalnie zarejestrowana Fundacja Sue Ryder w Polsce, która kontynuując życzenie Lady Ryder, niesie pomoc ludziom potrzebującym.
Dochody Fundacji w dużej mierze pochodzą z charytatywnych aukcji, koncertów i zbiórek przeznaczanych na konkretne programy. Fundacja SUE RYDER organizuje II Charytatywną Aukcję Dzieł Sztuki Na aukcji zostaną wystawione dzieła współczesnych polskich artystów, wśród nich są tak znani twórcy, jak Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda Gracz, Wojciech Sadley, Franciszek Starowieyski. Dochód z Aukcji przeznaczono na rzecz młodych osób, które w wyniku skoku do wody lub wypadku drogowego doznały uszkodzenia rdzenia kręgowego i zmuszone są do poruszania się na wózku inwalidzkim. Wiele z nich potrzebuje szczególnej pomocy i troski, a finansowe wsparcie w zakupie specjalistycznego sprzętu, w likwidacji barier architektonicznych lub pomoc w dalszym kształceniu się czy poszukiwaniu pracy może zapewnić im powrót do normalnego życia.

PAMUŁA Jan

W 1968 roku uzyskał dyplom krakowskiej ASP, gdzie studiował pod kierunkiem: malarstwo H. Rudzkiej-Cybisowej, K. Strzednickiego (litografia), M. Wejmana (wklęsłodruk). Studiował również w paryskiej Ecole Nationale des Beaux Arts oraz w Central School of Art and Design w Londynie. Jako profesor, prowadzi na krakowskiej ASP pracownię działań wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. Zajmuje się malarstwem i grafika komputerową. Pierwsze rysunki komputerowe powstały w 1980 Jego dzieła wystawiane były, między innymi w krakowskiej Galerii Krzysztofory (1981), Galerii 72 w Chełmie (1986/87), Galerii Starmach w Krakowie (1997).