Przegląd kawaleryi przed W. Ks. Konstantym na Placu Saskim w Warszawie r. 1824, 1889
Litografia barwna 400 x 787 mm; plansze odbita metodą chromolitograficzną w zakładzie Lemerciera w Paryżu.
Premia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie dla swoich członków za rok 1889. Miejscami drobne zaplamienia. Rosen malował głównie obrazy batalistyczne, zwłaszcza z czasów wojen napoleońskich i powstania listopadowego. W latach 1872-1875 uczył się malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz w pracowni Józefa Brandta, a przez następne cztery lata studiował w École des Beaux Arts w Paryżu. Rzadziej malował portrety i sceny rodzajowe, zajmował się także ilustracją książkową. Obrazy Rosena cechuje dbałość o staranność odtworzenia szczegółów uzbrojenia i umundurowania. Wybierał sceny, w których mógł pokazać przewagę polskiego oręża. Pierwsze lekcje rysunku pobierał u Franciszka Kostrzewskiego. Sławę przyniósł mu właśnie obraz "Rewia na Placu Saskim przed wielkim księciem Konstantym w 1824 roku", pokazujący przegląd polskiej kawalerii Królestwa Kongresowego. Obraz ten zakupiony przez cara Aleksandra III, zapoczątkował karierę Rosena jako nadwornego malarza dworu petersburskiego (od 1891).
ROSEN Jan
Jako dziecko pobierał lekcje rysunku - w Dreźnie u H Redlicha i w Warszawie u F.Kostrzewskiego. Następnie studiował w Monachium - w Akademii i w prywatnej pracowni J.Brandta - a także w Paryżu u I.Pilsa i J.L.Gerome’a. Wiele podróżował po Europie, mieszkał w Monachium, Paryżu i w Lozannie. Malował głównie obrazy o tematyce wojskowej, sceny batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego oraz obrazy rodzajowe z ulubionym motywem jeźdźców i koni.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl