Pejzaż z architekturą. Krajobraz z wyprawy artysty do Niemiec, około 1788-90 r. (?)
akwarela/papier, 19,3 x 26,3 cm sygnowany wewnątrz przedstawienia (na łodzi): 'JRustem'
"Otoczony szacunkiem i podziwem dla zalet charakteru i biegłości swej sztuki, był Rustem człowiekiem światłym, oczytanym, znającym kilka języków. Był też powszechnie lubiany i serdecznie wspominany przez współczesnych" - pisze o artyście Anna Tyczyńska (W kręgu wileńskiego klasycyzmu, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Lietuvos Dailės Muziejaus w Wilnie, Warszawa 2000, s. 558). Rustem należał do pokolenia ojców polskiej sztuki nowoczesnej. Był synem Turka i Francuzki. Wychowywał się na warszawskim dworze księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. W latach 90. XVIII wieku uczył się u Jana Piotra Norblina oraz w królewskiej malarni u Marcella Bacciarellego. Rustema należy uznać za ojca "sztuki wileńskiej", gdyż w 1798 roku został mianowany adiunktem przy katedrze malarstwa Uniwersytetu Wileńskiego, z którym związany był do końca życia i został jego reformatorem w zakresie kształcenia artystycznego. W latach 1788-90 odbył wyprawę studyjną do Niemiec i najpewniej wtedy powstała prezentowana akwarela. O związku z tą podróżą świadczy "północny" charakter wyobrażonej architektury oraz rozmach przedstawionego założenia pałacowo-ogrodowego.
Rysownik, malarz i zasłużony pedagog. Syn tureckiego kupca i francuzki. Do Polski przybył w 1774-75 roku i pozostawał na dworze księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. W 1788 roku wyjechał do Niemiec, w roku 1790 przebywał w Treptow (obecnie Trzebiatów). W latach 90. XVIII wieku mieszkał w Warszawie, gdzie uczył się u Jana Piotr Norblina oraz w królewskiej malarni u Marcelego Bacciarellego. Od 1798 roku przeniósł się Wilna, gdzie został powołany na adiunkta Uniwersytetu Wileńskiego. Od 1807 roku, śmierci Franciszka Smuglewicza, był jedynym nauczającym na Uniwersytecie malarzem. W 1811 roku został zatwierdzony jako profesor nadzwyczajny rysunku, a w 1821 roku jako profesor zwyczajny. Był jedynym artystą wykładowcą na Uniwersytecie Wileńskim, który pracował przez cały czas jego istnienia, od 1798 roku do 1831 roku. W ciągu swej 30-letniej kariery pedagogicznej wykształcił wielu znanych później uczniów, choćby Jana Damela, Walentego Wańkowicza czy Wincentego Smokowskiego. Rustem był przede wszystkim uznanym portrecistą, posługiwał się akademicko-klasycystyczną stylistyką. Tworzył również kameralne prace rysunkowe o tematyce architektonicznej, rodzajowej czy karykatury.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl