Żyrandol, wzór 3431, wzór z 1960, Zakłady Fajansu Włocławek we Włocławku
złocenie/fajans malowany podszkliwnie, 83 x 46 x 46 cm na wewnętrznej części jednego z modułów znak wytwórni pod szkliwem
Żyrandol typ 3431, zwany czasem "płaszczką" to jeden z najbardziej unikatowych wyrobów z włocławskiego fajansu. Uchodził jak dotąd za nierozpoznany pod względem autorstwa oraz czasu powstania projektu. Nic dziwnego – największą dostępną bazę informacji na temat produkcji Zakładów Fajansu we Włocławku stanowi katalog zbiorów fajansu z lat 1953-65 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ponieważ jednak w kolekcji muzeum nie znalazł się jak dotąd ten typ żyrandola, niedokonane zostało żadne opracowanie na jego temat. Muzeum we Włocławku posiada natomiast dokumentację, na podstawie której udało się ustalić podstawowe fakty na temat obiektu. W 1960 roku w Zakładach Fajansu powstały projekty czterech opraw oświetleniowych, którym nadano wyższą niż wynikająca z kolejności zatwierdzania projektów numerację. Pierwszy z projektów autorstwa Jana Sowińskiego otrzymał numer 3431 (kolejne 3432 do 3434). Wzór został wdrożony do produkcji i w krótkiej serii wypuszczony na rynek w początku lat 60. XX wieku. Dekorowany zazwyczaj w czarne lub błękitne płynne linie, które podkreślały jego falujący kształt, oraz złocenia, potęgujące efekt rozbłysku. W 1975 roku wzór ponownie został wdrożony do produkcji, w katalogu form nadano mu nowy numer – 1365. Edycja z lat 70. XX w. dekorowana była typowymi dla tego okresu, kobaltowymi kwiatami. Niezależnie jednak od typu dekoracji, żyrandol działa przede wszystkim swoją skalą oraz ekstrawagancką formą. W latach 1928-32 studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, pod kierunkiem prof. Karola Homolacsa i prof. Henryka Uziębły. W 1934 założył w Kielcach pracownię reklamy "Atelier Kropka". W 1953 został zatrudniony w Ośrodku Wzorującym Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej, gdzie pracował do 1978.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Artysta, ceramik, grafik. W latach 1928-1932 studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, pod kierunkiem prof. Karola Homolacsa i prof. Henryka Uziębły. W 1934 r. założył w Kielcach pracownię reklamy "Atelier Kropka".
W 1953 r. został zatrudniony w Ośrodku Wzorującym Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej, gdzie pracował do 1978 r.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl