litografia barwna, wym.: 14,5 x 15,3 cm "sygn. monogramem na kamieniu l.d.: J S; pod planszą l.d. nadruk: Lit. Art. A. Pruszyński Kraków"
Artysta w swojej twórczości graficznej dwukrotnie podjął temat weneckiej bazyliki św. Marka. W powyższej pracy architektura szczelnie wypełnia ramy kompozycji, złociste światło zachodzącego słońca oświetla górną partię fasady, część dolna pozostaje w srebrzystoszarym cieniu. Różnicowanie efektów kolorystycznych i światłocieniowych w zależności do pory dnia zbliża weneckie litografie Stanisławskiego do serii katedry w Rouen Moneta. Tak śmiałe i nowatorski podjęcie tematu malarskiego w technice graficznej stawia Stanisławskiego w rządzie najbitniejszych artystów swoich czasów.
STANISŁAWSKI Jan
Skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884-1885 w Paryżu u E. Carolusa-Durana. W Paryżu mieszkał do 1895r. W tym czasie sam doskonalił swój warsztat artystyczny oraz zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim. Odbył wiele podróży m.in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w SSP. Wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej w początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Był głównym przedstawicielem polskiego modernizmu. Malował małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej. Grafiką zajmował się na marginesie malarskich zainteresowań. Był jednym z ilustratorów "Chimery", projektował plakaty. Wykonywał głównie litografie barwne, czasem drzeworyty.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl