Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
STANISŁAWSKI Jan | ZMIERZCH WIECZORNY (PRZED BURZĄ), ok. 1895

Jan STANISŁAWSKI (1860-1907)

ZMIERZCH WIECZORNY (PRZED BURZĄ), ok. 1895

olej, płótno naklejone na tekturę
24 x 32,5 cm
sygn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI
Na odwr. fragment nalepki wystawy w TZSP w Warszawie z opisem i datą - 12 VI 1931 - nazwiskiem właścicielki - M. Reicher (Maria Reicherowa, żona Edwarda Reichera)
Ponadto ozdobna nalepka paryskiego zakładu Ch. Dosbourg’a (3. Rue Houdon; Place Pigalle) oferującego materiały malarskie, ramy, usługi pozłotnicze itp.

Historia i pochodzenie: obecnie kolekcja prywatna.
Dawniej, przynajmniej od roku 1918, obraz należał do zbiorów kupca i przedsiębiorcy
Edwarda Reichera (1852 - po 1931; inna pisownia Rejchera) - doborowej kolekcji obrazów
i rysunków nowoczesnych malarzy polskich zgromadzonej początkowo w Aleksandrowie Kujawskim (Pogranicznym), a z początkiem lat dwudziestych przeniesionej do Warszawy (ul. Wiejska 22). Był jednym z 23 obrazów Stanisławskiego wymienionym w Katalogu zbiorów Reichera. Według informacji z tego wykazu, pejzaż ten należałoby określić jako Zmierzch wieczorny (23 x 32 cm), a nie, używanym później, tytułem Przed burzą (jak w tymże katalogu określono dwie prace o odmiennych wymiarach, podłożu, sygnaturze). W lecie 1931 roku - właśnie pod tym błędnym tytułem Przed burzą - obraz został wystawiony w TZSP w Warszawie, co potwierdza także zachętowska nalepka na jego odwrocie. W katalogu tej wystawy został oznaczony gwiazdką i wykazany jako praca do sprzedania. Zapewne właśnie wówczas zmienił właściciela (nie figuruje na liście depozytów złożonych przez M. Reicherową w Muzeum Narodowym w Warszawie w roku 1939).

Obraz wymieniony w:
- Katalog zbiorów Edwarda Rejchera [Wiedeń] MCMXVIII, s. 17, poz. kat. nienumerowane [Zmierzch wieczorny; olejno na płótnie, zn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI; 23 x 32];
- E. Chwalewik, Zbiory polskie. Archiwa, biblioteki, Gabinety, Muzea i inne zbiory pamiątek przeszłości w Ojczyźnie i na Obczyźnie w porządku alfabetycznym według miejscowości ułożone, Tom II, N-Ż, Warszawa - Kraków MCMXXVII, s. 420 tu o kolekcji E. Reichera];
- Przewodnik nr 65, Wojciech Gerson i jego uczniowie, [wstęp J. Kleczyński] Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, lato 1931, s. 31, nr kat 98 [Przed burzą, wł. E. Reicher].

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STANISŁAWSKI Jan
Skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884-1885 w Paryżu u E. Carolusa-Durana. W Paryżu mieszkał do 1895r. W tym czasie sam doskonalił swój warsztat artystyczny oraz zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim. Odbył wiele podróży m.in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w SSP. Wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej w początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Był głównym przedstawicielem polskiego modernizmu. Malował małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej. Grafiką zajmował się na marginesie malarskich zainteresowań. Był jednym z ilustratorów "Chimery", projektował plakaty. Wykonywał głównie litografie barwne, czasem drzeworyty.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl