olej na tekturze, 16,8 x 22,2 cm, sygnowany p.d. JAN STANISŁAWSKI", na plecach odręczne napisy atramentem "ZMIERZCHANIE", pieczątka "JAN STANISŁAWSKI / ZE SPUŚCIZNY / POŚMIERTNEJ" i podpis odręczny "Janina Stanisławska". Pieczątka Konserwatora Zabytków m. Łodzi uprawniająca do wywozu za granicę z 1969 r.
Wybitny malarz-pejzażysta i pedagog. Od 1897 r. profesor krakowskiej ASP, w której wprowadził studia plenerowe i wykształcił około 60 uczniów. Twórca krakowskiej szkoły pejzażowej. Malował najczęściej w plenerze pejzaże polskie i ukraińskie. Bardzo liczne jego obrazy znajdują się w zbiorach krakowskiego Muzeum Narodowego. Po 1897 r. zaczął stosować tekturę małego formatu. W naszym pejzażu, nisko umieszczony horyzont dał możliwość wykazania się artyście maestrią w malowaniu zachmurzonego nieba. Podobne rozwiązanie kompozycyjne widzimy w pracy Niebo (Tyniec) z 1902/3 r., (16,5 x 22 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie).
STANISŁAWSKI Jan
Skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884-1885 w Paryżu u E. Carolusa-Durana. W Paryżu mieszkał do 1895r. W tym czasie sam doskonalił swój warsztat artystyczny oraz zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim. Odbył wiele podróży m.in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w SSP. Wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej w początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Był głównym przedstawicielem polskiego modernizmu. Malował małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej. Grafiką zajmował się na marginesie malarskich zainteresowań. Był jednym z ilustratorów "Chimery", projektował plakaty. Wykonywał głównie litografie barwne, czasem drzeworyty.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl