olej, płótno 73 x 60 cm sygn. p.d.: Jan Styka Na odwrocie napisy i nalepki: - na górnej listwie krosna - w części przysłonięty nalepką - napis farbą: [Eu]maios. - Sebastiano Capone.; na nalepce tuszem: 84. JAN STYKA | Odyssée. LIII; - na dolnej listwie oł.: Eumaios Chef des Pasteurs; - na lewej listwie bocznej oł.: Small Black Frame; - na płótnie owalny, zatarty stempel francuskiej firmy LUCIEN LEFEBVRE-FOINET (Paris, 19, rue Vavin et 2, rue Bréa), oferującej materiały malarskie; - powyżej stempla - nalepka wystawy w Łodzi (druk, atrament) o treści: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. | Autor śp. Jan Styka | Rodzaj pracy olejny | Nazwa "Eumajos naczelny | pasterz" | No katalogu 86 | Data przyjęcia 16/VI - 30 r.
Obraz - z cyklu 83 (wg innych przekazów 85) obrazów Styki ilustrujących homerowską Odyseję - przedstawia Eumajosa, wiernego "boskiego pasterza świń", który pierwszy przyjął herosa na Itace. Zamieszczony jako 53. kolejna ilustracja XIV pieśni eposu w książkowym wydaniu Odysei z ilustracjami Styki.
Cały ten cykl malował Styka od roku 1911. Wówczas to - razem z synami - wybrał się w podróż śladami Odyssa, aby przygotować potrzebne szkice i zebrać materiały. W roku 1923 większość płócien tej serii artysta pokazał na wiosennym Salonie Paryskim w Grand Palais, a później także i na innych wystawach, również w Polsce. Obrazy - w liczbie 80 - posłużyły jako ilustracje do luksusowego, sześciotomowego wydania Odysei, które w nakładzie 500 numerowanych egzemplarzy ukazywało się w Paryżu w latach 1922-1927. Edycja ta została przyjęta entuzjastycznie, a artystę uhonorowano Krzyżem Legii Honorowej. Recenzenci - z przesadnym zachwytem i patosem pisali, m.in. że "niepodobna obecnie oddzielić imienia Homera od imienia Jana Styki", a "obrazy artysty są najpiękniejszym komentarzem do Odysei i ktokolwiek odtąd chciałby czytać ze zrozumieniem dzieło boskiego Homera, musi je czytać oczyma zapatrzonymi w dzieło Styki".
Odyssée d’Homere par Jan Styka [trad. Eugene Bareste]; Paris, Société Générale d’Imprimerie et d’Édition, 1922-1927 Wydanie 6-tomowe, z 80 ilustracjami wg obrazów Jana Styki, zawiera: - T. 1: Livre de Télemaque - T. 2: Livre des Pheaciens - T. 3: Aventures d’Ulysse - T. 4: Livre d’Eumaios (Ithaque du Sud) - T. 5: Livre d’Eurydée (Ithaque du Nord) - T. 6: Livre de la vengeance Wydanie ukazywało się w zeszytach w latach 1922-1927 w nakładzie 500 egz.
Obraz wymieniony, m.in.: - [kat.] Okrężna wystawa 1930/31: Jan Styka, Tadé Styka. Adam Styka, Warszawa, Nowy Świat 67; Łódź, Miejska Galeria Sztuki; Katowice, Gmach Województwa; Kraków, Tow. Przyj. Sztuk Pięknych; Lwów, Gmach Politechniki, Poznań - Gdańsk, 1930, s. nlb., nr kat. 86 [LIII Eumajos, naczelny pasterz].
STYKA Jan
Studia w Akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a w utrzymanych w duchu malarstwa akademickiego obrazach religijnych i dużych kompozycjach historycznych operował często naiwną symboliką (Polonia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dawniej we Lwowie). Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseę Homera, Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) Racławice (1893-1894; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem Golgota (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części Bitwy pod Sybinem (1897) pojawiła się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 r.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl