[FRAGMENT PANORAMY SIEDMIOGRODZKIEJ] Olej, płótno; 70,5 x 180,5 cm Sygn. p.d.: Jan Styka
Bibliografia: 1.Cz. Czapliński, The Styka Family Saga - Saga rodu Styków, New York 1988, ss. 104-107 2.A. Majcher-Węgrzynek, Panorama Siedmiogrodzka, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów 1992 3.A. Majcher-Węgrzynek, Panorama Siedmiogrodzka - odnalezione fragmenty, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów 1997
Po sukcesie jaki odniosła Panorama Racławicka (1894) Węgrzy postanowili dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy powstania narodowego zamówić panoramę, której tematem miała być bitwa o Sybin, stolicę Siedmiogrodu, stoczona 11 marca 1849 roku. W bitwie tej, uwieńczonej wspaniałym zwycięstwem, przeciwko wojskom austriackim i rosyjskim walczyła armia węgierska dowodzona przez generała Józefa Bema. Prace nad panoramą rozpoczęto w kwietniu 1897 we Lwowie. Obok Jana Styki, autora całości kompozycji, pracowali Węgrzy Pawel Vágo i Bela Spanyi oraz Polacy Zygmunt Rozwadowski, Michał Wywiórski i Tadeusz Popiel. Pięć miesięcy później pokazano panoramę w Budapeszcie i w innych miastach węgierskich. W 1907 była eksponowana w Warszawie. Potem, jak większość wielkich płócien, została pocięta na części, które sygnował sam Styka, i które były sprzedawane jako samodzielne obrazy. Do tej pory Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które prowadzi akcję poszukiwań rozproszonych kawałków panoramy, w celu ich zakupienia bądź zewidencjonowania, odnalazło 26 części.
Jan Styka - malarz i ilustrator, ojciec malarzy Tadeusza i Adama. Studiował w latach 1877-81 w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych u Ch. Griepenkerla, L. Müllera i K. Wurzingera. Naukę uzupełniał w Rzymie (1881) i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki (1882-85). Następnie, do roku 1889, mieszkał i pracował w Paryżu. Przez następny rok przebywał w Kielcach i we Lwowie, a w 1900 powrócił do Paryża i zamieszkał w nim na stałe. Stamtąd wyjeżdżał w podróże do Włoch, Grecji, Stanów Zjednoczonych. Był członkiem rzymskiej Akademii św. Łukasza. Malował obrazy o tematyce historycznej, batalistycznej, religijnej. Tworzył też portrety i sceny oparte na motywach zaczerpniętych z literatury. Był współtwórcą panoram: Panoramy Racławickiej (1894), Golgoty (1896), Panoramy Siedmiogrodzkiej (1897) i Męczeństwa pierwszych chrześcijan (1899).
STYKA Jan
Studia w Akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a w utrzymanych w duchu malarstwa akademickiego obrazach religijnych i dużych kompozycjach historycznych operował często naiwną symboliką (Polonia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dawniej we Lwowie). Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseę Homera, Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) Racławice (1893-1894; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem Golgota (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części Bitwy pod Sybinem (1897) pojawiła się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl