Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
STYKA Jan | Para portretów Państwa Zachariewiczów, lata 1891-1895

Jan STYKA (1858 - 1925)

Para portretów Państwa Zachariewiczów, lata 1891-1895

Julian Zachariewicz
olej, płótno, 140 × 80 cm
sygn. l. g.: Jan Styka

Żona Juliana Zachariewicza
olej, płótno, 140 × 80 cm
sygn. p. g.: Jan Styka

Estymacja: 220 000 - 250 000 zł

Julian Oktawian Zachariewicz-Lwigród (1837-1898), główny architekt Lwowa, pierwszy rektor Politechniki Lwowskiej Studiował w Akademii Technicznej we Lwowie oraz w Instytucie Politechnicznym w Wiedniu. Był twórcą wielu budynków lwowskich o charakterze zarówno publicznym jak i prywatnym. Zaprojektował między innymi gmach główny Politechniki Lwowskiej, utrzymany w eklektycznym, neorenesansowym stylu. Jest także autorem projektu willi malarza Jana Styki.

W 1877 r. rozpoczął naukę w akademii wiedeńskiej, którą ukończył zdobywając złoty medal. Po otrzymaniu w roku 1880 stypendium "Prix de Rome" wyjechał do Włoch, gdzie kopiował dawnych mistrzów. W 1882 przyjechał do Krakowa, by kontynuować studia pod kierunkiem J. Matejki. W latach około 1886-1899 mieszkał i tworzył we Lwowie a od 1900 r. osiadł w P aryżu. Był członkiem Akademii Sztuk Pięknych w R zymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a także obrazy religijne i kompozycje historyczne. Tworzył w duchu malarstwa realistycznego, akademickiego znakomicie radząc sobie z dużymi płaszczyznami płótna. Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie, jak np. Odyseję Homera czy Quo vadis ? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, m.in.: Racławice (1893-1894), Bem w Siedmiogrodzie, Berezyna oraz, uważanego za największy obraz religijny, Golgota (1896 r.). Był znakomitym portrecistą. Tworzył wizerunki wielu ówczesnych osobistości. Operując zawężoną gamą barwną i rozproszonym światłem, stworzył wyjątkowe portrety, emanujące spokojem i dostojeństwem.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STYKA Jan
Studia w Akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a w utrzymanych w duchu malarstwa akademickiego obrazach religijnych i dużych kompozycjach historycznych operował często naiwną symboliką (Polonia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dawniej we Lwowie). Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseę Homera, Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) Racławice (1893-1894; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem Golgota (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części Bitwy pod Sybinem (1897) pojawiła się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 r.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl