olej/płótno, 47 x 73,8 cm sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Jan Styka | ST RAPHAEL 1907.' na odwrociu górnego ramiaka napis ołówkiem: 'Styka'; na odwrociu nieczytelny napis
W epoce twórczość Jana Styki nieodmiennie kojarzyła się z akademickimi scenami historycznymi dużych rozmiarów. Aleksander Małaczyński pisał o malarzu, mieszkającym swego czasu we Francji, tymi słowy: "Corocznie wystawiane w 'Salonie' prace ugruntowały sławę Styki nie tylko w Paryżu, ale też na całym świecie. Mógł więc bez przesady napisać krytyk 'Tagblattu', dr Antoni Lindner, że Styka na francuskiej obczyźnie stał się potęgą ('eine Macht'), sławnym człowiekiem ('ein berühmter Mann')" (A. Małaczyński, Jan Styka. Szkic biograficzny, Lwów 1930). Prezentowana praca powstała niejako na uboczu głównego nurtu twórczości artysty, podczas letniego pleneru w miejscowości Saint-Raphaël na Lazurowym Wybrzeżu. Obraz przywodzi na myśl malowane w podobny sposób krajobrazy południa Francji Auguste’a Renoira, który w tym samym roku osiadł w nieodległym Cagnes-sur-Mer. Wrażenie ulotności chwili, doznanie powietrza przesyconego światłem, rozedrgana płaszczyzna malarska i odrzucenie czerni składają się na konwencję twórczą artysty, który w "Pejzażu z Saint-Raphaël" z powodzeniem podjął próbę zaadaptowania impresjonizmu do swojej twórczości.
Studiował w akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a także utrzymane w duchu malarstwa akademickiego obrazy religijne i duże kompozycje historyczne. Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseję Homera, Quo vadis Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) 'Racławice' (1893-94; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem 'Golgota' (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części 'Bitwy pod Sybinem' (1897) pojawiły się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 roku.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
STYKA Jan
Studia w Akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a w utrzymanych w duchu malarstwa akademickiego obrazach religijnych i dużych kompozycjach historycznych operował często naiwną symboliką (Polonia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dawniej we Lwowie). Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseę Homera, Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) Racławice (1893-1894; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem Golgota (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części Bitwy pod Sybinem (1897) pojawiła się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 r.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl