Pochodził ze Lwowa. Zasłynął w Europie i Ameryce jako wybitny malarz akademicki. Studiował w akademiach Wiednia i Rzymu, a także w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Olbrzymi wpływ wywarła na niego twórczość J. Matejki. W 1900 r. wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie doskonalił swe warsztatowe umiejętności w pracowni Carolusa-Durana. W 1886 r. wystawiał swe prace na Salon des Artistes Français. Malował portrety, rozbudowane sceny historyczne, alegoryczne i religijne. Jego fascynacja antykiem znalazła wyraz w przedstawieniach ukazujących początki chrześcijaństwa ("Bankiet Nerona na stawach Agryppy", "Scena uliczna z czasów Nerona") i transponujących wątki Nowego Testamentu ("Pożegnanie Chrystusa z Matką Boską"). Styka, jak przystało na wybitnego malarza akademickiego, z pasją historyka oddaje fragmenty rzymskiej architektury i antycznej scenerii. Prezentowana scena bardzo dobrze wpisuje się tradycję polskiego malarstwa akademickiego.
STYKA Jan
Studia w Akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a w utrzymanych w duchu malarstwa akademickiego obrazach religijnych i dużych kompozycjach historycznych operował często naiwną symboliką (Polonia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dawniej we Lwowie). Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseę Homera, Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) Racławice (1893-1894; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem Golgota (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części Bitwy pod Sybinem (1897) pojawiła się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 r.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl