Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
STYKA Jan | Szarża

Jan STYKA (1858 - 1925)

Szarża

olej, płótno
74 x 116 cm;
sygn. p. d.: Jan Styka

„Panorama Siedmiogrodzka”, zwana także „Panorama Bitwy pod Sybinem”, „Bem w Siedmiogrodzie” lub „Bem i Petöfi”, powstała na zamówienie Węgrów dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy powstania narodowego. Ukazuje bitwę o Sybin, stolicę Siedmiogrodu (obecnie Sibiu w Rumunii) stoczoną 11 marca 1849. Autorem kompozycji był Jan Styka, z którym przy malowaniu obrazu współpracowali malarze węgierscy - Pála Vágo, Margitaya Tihamera, Béla Spanyi, malarze polscy - Zygmunt Rozwadowski, Michał Wywiórski, Tadeusz Popiel oraz malarz niemiecki Leopold Schönchen. Praca nad monumentalnym dziełem (15 x 120 m) trwała pięć miesięcy, a jego odsłonięcie nastąpiło we wrześniu 1897 r. we Lwowie, w budynku „Panoramy Racławickiej”, która w tym czasie była eksponowana w Budapeszcie. W końcu 1897 r. pokazano ja w stolicy Węgier, gdzie wywołała entuzjastyczne opinie. W październiku 1907 r. pokazywano ją w Warszawie. Z czasem – jak większość panoramicznych przedsięwzięć malarskich została pocięta na fragmenty, co nadzorował sam Styka. Części monumentalnej kompozycji uległy rozproszeniu. Znanych jest obecnie 15 fragmentów, znajdujących się w muzeach i zbiorach prywatnych. Największą ich część posiada Muzeum Okręgowe w Tarnowie.


Bibliografia „Panoramy Siedmiogrodzkiej”:

S. Schnür Pepłowski, Bem w Siedmiogrodzie, Lwów 1897; Cz. Czapliński, The Styka Family Saga -Saga rodu Styków, New York 1988, s. 104-107; A. Majcher-Węgrzynek, Panorama Siedmiogrodzka, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów 1992 – tu pełna bibliografia.   

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STYKA Jan
Studia w Akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a w utrzymanych w duchu malarstwa akademickiego obrazach religijnych i dużych kompozycjach historycznych operował często naiwną symboliką (Polonia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dawniej we Lwowie). Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseę Homera, Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) Racławice (1893-1894; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem Golgota (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części Bitwy pod Sybinem (1897) pojawiła się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 r.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl