Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZCZEPKOWSKI Jan | PŁASKORZEŹBA MADONNY ok. 1925

Jan SZCZEPKOWSKI (1878 - 1964)

PŁASKORZEŹBA MADONNY ok. 1925

drewno polichromowane,
59 x 41 cm, nie sygnowana

Jeden z najważniejszych twórców "stylu narodowego" czyli polskiego Art Déco oraz jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Uprawiał głównie rzeźbę architektoniczną ale również malarstwo, ceramikę i rzemiosło artystyczne. Kształcił się w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (1892-1896), Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1895-1901) u A. Dauna, K. Laszczki i J. Malczewskiego oraz w Paryżu (1904-1907) u Auguste`a Rodina i Antoine Bourdelle`a. W okresie 1900-1907 był kierownikiem artystycznym fabryki fajansów w podkrakowskich Dębnikach.
Od 1902 r. kierował pracownią rzeźby w Szkole Malarstwa dla Kobiet im. A. Baranieckiego w Krakowie, od 1921 r. był profesorem modelowania w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarskich w Warszawie, a w latach 1925-1939 r. jej dyrektorem. Współzakładał Stowarzyszenie "Polska Sztuka Stosowana", "Warsztaty Krakowskie", "Rytm" i IPS, należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą; w 1925 r. otrzymał Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu za Kapliczkę Bożego Narodzenia dla Pawilonu Polskiego, będącą arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej. W latach międzywojennych stworzył własny styl rzeźbiarski czerpiący z podhalańskiej snycerki i formizmu, charakteryzujący się ostro ciętą "krystaliczną" i kubizującą strukturą powierzchni. W wystawianej płaskorzeźbie artysta przedstawił Matkę Boską za pomocą układów geometrycznych płaszczyzn, wyraźnie stylizując i upraszczając. Praca wystawiana na aukcji nr 2 (97) 18 IV 1999 w Domu Aukcyjnym Desa-Unicum, nr kat. 87; wymieniona i reprodukowana w katalogu wystawy Kolekcja Pakoska. Wokół krakowskiej "Sztuki", Muzeum Okręgowe w Toruniu, VIII-X 2000, s. 142.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZCZEPKOWSKI Jan

Jan Szczepkowski - jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich. W 1892-1896 uczył się w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Alfreda Dauna, Konstantego Laszczki i Jacka Malczewskiego (1896-1900). W 1904 otrzymał stypendium Czartoryskich na roczny pobyt w Paryżu, gdzie przebywał jednak dłużej, z przerwami do 1907. Uczył się w pracowniach Auguste Rodina i Emile’a Bourdelle’a. Około 1915 w twórczości Szczepkowskiego zaznacza się tendencja do geometryzacji formy i operowania kanciastym konturem obramowującym sylwety figur.
Indywidualny styl artysty ukształtował się w latach dwudziestych. Cechował się on dekoratywną, uproszczoną, zgeometryzowaną formą, nawiązującą do sztuki ludowej, zwłaszcza snycerki góralskiej. Taka propozycja artystyczna spotkała się z w dwudziestoleciu międzywojennym z powszechną aprobatą, zyskując artyście szeroki krąg zwolenników oraz szereg oficjalnych zamówień.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl