olej/płótno, 80 x 140 cm sygnowany p.d.: `Sz | 12` na odwrociu opisany: `JAN SZCZEPKOWSKI 2012 | WALIZKI | Szczepkowski`
Zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym na płótnie i desce, również rysunkiem i grafiką, pracą pedagogiczną oraz konserwacją zabytków. Najczęściej tworzy cykle obrazów. Obecnie pracuje nad serią dużych prac na płótnie mocno związanych z przeszłością. Szczególnie inspiruje go koniec XIX wieku i czasy wojen światowych. Wszystko to ujmuje w symboliczno-realistyczną estetykę, w której spotykają się cytaty z przeszłości i teraźniejszości. Karierę artystyczną zaczął w roku 2007 od indywidualnej wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych w jego rodzinnym Sanoku. Wcześniej, podczas studiów i po studiach, miał kilka wystaw zbiorowych, min. w słynnym Pałacu Sztuki w Krakowie. Po pierwszej wystawie indywidualnej brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i konkursowych, również za granicą. Bardzo dobrze zostały przyjęte dwa cykle wystaw w Niemczech. Pierwszą wystawą były "Kolory Podkarpacia" ("Farben der Vorkarpaten" - Berlin, München, Nürnberg, Saarbrücken, 2010-2011). Wystawa ta przedstawiała grupę młodych artystów z regionu Podkarpacia. Następnie była seria wystaw pt. "Made In Poland" (Berlin, Nürnberg, Hilpoltstein, Bielefeld, 2011-2012), na którą składały się prace wybranych twórców ze wszystkich regionów Polski i do której był zaproszony jako reprezentant Podkarpacia. Wystawy te zebrały bardzo dobre opinie, co potwierdzone zostało również sprzedażą wielu obrazów do prywatnych kolekcji. Absolwent Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Instytut Sztuki, kierunek: Wychowanie Plastyczne oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Malarstwa, pracownie malarstwa prof. Jacka Waltosia (dyplom) i prof. Grzegorza Bednarskiego, pracownia rysunku prof. Janusza Orbitowskiego, pracownia drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego.
Jan Szczepkowski - jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich. W 1892-1896 uczył się w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Alfreda Dauna, Konstantego Laszczki i Jacka Malczewskiego (1896-1900). W 1904 otrzymał stypendium Czartoryskich na roczny pobyt w Paryżu, gdzie przebywał jednak dłużej, z przerwami do 1907. Uczył się w pracowniach Auguste Rodina i Emile’a Bourdelle’a. Około 1915 w twórczości Szczepkowskiego zaznacza się tendencja do geometryzacji formy i operowania kanciastym konturem obramowującym sylwety figur.
Indywidualny styl artysty ukształtował się w latach dwudziestych. Cechował się on dekoratywną, uproszczoną, zgeometryzowaną formą, nawiązującą do sztuki ludowej, zwłaszcza snycerki góralskiej. Taka propozycja artystyczna spotkała się z w dwudziestoleciu międzywojennym z powszechną aprobatą, zyskując artyście szeroki krąg zwolenników oraz szereg oficjalnych zamówień.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl