Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
TARASIN Jan | Narodziny przedmiotów XX, 1997

Jan TARASIN (1926 Kalisz - 2009 Warszawa)

Narodziny przedmiotów XX, 1997

olej, płótno; 120,5 x 140 cm;
sygn. l. d.: Jan Tarasin 97
na odwrocie napisy autorskie: JAN TARASIN 97/ NARODZINY PRZEDMIOTóW/ XX.

Jan Tarasin należy do klasyków współczesnego malarstwa polskiego, przez lata pracy twórczej był członkiem najważniejszych grup artystycznych. Jego twórczość zmieniała się przez dekady jednak nigdy nie przekroczyła granicy sztuki abstrakcyjnej, nie była jednocześnie sztuką przedstawiającą. Prezentowany obraz jest doskonałym przykładem twórczości artysty. Kompozycja pracy jest charakterystycznym dla Tarasina układem, w którym to w umownych horyzontalnych pasach ukazuje różnorodne nieokreślone przedmioty. Eksponaty jak głosi tytuł dopiero się tworzą, jako nowotwory nie posiadają jeszcze swojej tożsamości, jednocześnie powstają, aby stać się nieokreślonym egzemplarzem, kaligraficznym symbolem. Dodatkowym środkiem wyrazu, jakim posługuje się malarz jest kolor. Wydający się początkowo neutralnym wręcz ascetycznym komponentem oddziaływania. Jasne tło, jako płaszczyzna, jest niejednorodna poprzez swoją tonacje, uwypukla niebieskie, granatowe i ciemne przedmioty, ukazując cienie, odległości, wzajemne relacje i współzależności. W tym zapisie artysta ukazuje tworzący się ciąg. Rekwizyty, niemające przypisanego znaczenia, mające dopiero stać się konkretną formą. Horyzontalny układ pracy kojarzy się z próba zapisu, może być to próba zapisu rzeczywistości, aczkolwiek dopiero stoimy przed ostateczną odpowiedzią. W roku swojej śmierci, artysta udzielił wywiadu, której przytoczona niżej wypowiedź może wpłynąć na zrozumienie tej jak również innych dzieł tego wielkiego malarza. "Malarstwo jest dla mnie czymś w rodzaju notatnika [...] Formy przypominają nieokreślone do końca embriony, ale nie chcę ich zanadto komplikować [...]. Chcę zatrzymać je w takim momencie, kiedy wszystko jeszcze może się zdarzyć, kiedy wszystko jeszcze przed nami [Tarasin, 1999]
Lit.: Spotkania z Tarasinem, (red.) Zbigniew Chlewiński, Jacek Czuryło, Marek Pietkiewicz, (tekst) Izabela Mizerska, Płock 2007, s. 26.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TARASIN Jan

Urodził się w Kaliszu. W latach 1946-1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowniach profesorów: Zbigniewa Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego, grafikę u profesorów Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Strzednickiego. Jako student zadebiutował na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948. W połowie lat 50-tych stworzył cykl litografii Nowa Huta i jej mieszkańcy, w którym przeciwstawił się oficjalnemu optymizmowi. Po 1956 r maluje obrazy niefiguratywne. Przestrzeń obrazu wypełniają wyodrębnione elementy - "przedmioty" umieszczane na płaszczyźnie lub w aluzyjnej przestrzeni. Zasadę tę utrzymuje w swojej twórczości. Zmieniają się tylko sposoby opracowania "przedmiotów". Od lat 70. "przedmioty" zmieniają się w ciemne znaki - quasi kaligrafię - na jasnym tle. W latach 90. artysta przywrócił swoim pracom kolor, dotyczy to tak znaków jak i tła.
Od 1964 roku prowadził działalność pedagogiczną, początkowo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, później (od 1974 roku) na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1987-1991 pełnił funkcję rektora. Od 1962 r. był członkiem Stowarzyszenia Artystycznego "Grupa Krakowska". Laureat wielu prestiżowych nagród, wyróżnień polskich i zagranicznych, m.in.: Nagrody Yomiuri na III Międzynarodowej Wystawie Młodych Plastyków w Tokio (1964); Nagrody Działu Polskiego na V Biennale di San Marino (1965); Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za najlepszą wystawę w 1975 r. (1976); Nagrody im. Jana Cybisa (1984).

Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA".
 

Udzielamy informacji na temat obiektów i warunków zakupu:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl