TARASIN Jan | WSTĘPNE ZWIĄZKI, 2008

Jan TARASIN (1926 Kalisz - 2009 Warszawa)

WSTĘPNE ZWIĄZKI, 2008

olej, płótno
110 x 130 cm
sygn. p.d.: Jan Tarasin 08
na odwrocie: JAN TARASIN 2008/ "WSTĘPNE ZWIĄZKI"

* opłata z tytułu "droit de suite"

Jan Tarasin (1926 - 2009)
Wybitny grafik, malarz, rysownik, eseista i pedagog. Studiował na ASP w Krakowie (1946-1951) w pracowniach malarstwa prof. Zygmunta Rudnickiego, Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego oraz w pracowniach grafiki prof. Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego. Przez lata był zaliczany do tzw. "Grupy Krakowskiej". Wizytówką Artysty jest seria płócien, na których prezentował przedmioty jako znaki i symbole ponadmaterialnych znaczeń. Otrzymał liczne nagrody, w tym m.in. za cykl litografii "Dom" na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Arsenale (Warszawa, 1955), I nagrodę na I Biennale Grafiki (Kraków, 1960), nagrodę gazety "Yomiuri" na Międzynarodowej Wystawie Młodych Plastyków (Tokio, 1964), Nagrodę Krytyki im. Cypriana Norwida za najlepszą wystawę indywidualną w Warszawie (1976) i Nagrodę im. Jana Cybisa za 1984 (Warszawa, 1985). Jego prace zasilają zbiory największych muzeów na całym świecie.

"W moich obrazach ważny jest ruch, dynamika, podnieca mnie gra nieskończonych możliwości, jakie stwarza natura."
Jan Tarasin

TARASIN Jan