Od najmłodszych lat Jan przejawiał talent artystyczny. W 1893 r. jako dwudziestolatek na zaproszenie malarza Józefa Weisera udał się na studia do Monachium. Jednak wybór ten nie spotkał się z aprobatą matki Jana. W Monachium uczęszczał on do prywatnej szkoły rysunku prof. H. Knirra. Z czasem przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych. Studiował także we Włoszech. Tam też poznał m.in. Antoniego Madeyskiego i dzięki tej znajomości Wysocki zainteresował się techniką medalierstwa, zgłębiając jej tajniki. Jan Wysocki powrócił na Śląsk w 1904 r. Wówczas założył w Katowicach przy ul. Warszawskiej prywatną szkołę malarstwa. Prowadził także kursy rysunku w gimnazjach w Bytomiu oraz Sosnowcu. W 1908 r. wrócił jednak do Monachium i wziął ślub z malarką Kathariną Lach (1870-1945), siostrzenicą znanego muzykologa Pawła Hertza. Do 1910 r. przebywali oni w Paryżu. Tam też Jan Wysocki nawiązał znajomość ze Stanisławem Wyspiańskim i Ignacym Paderewskim. W Paryżu odbyła się także pierwsza medalierska wystawa Wysockiego. Następnie artysta ponownie przeniósł się do Monachium, gdzie mieszkał do 1917 r. Po powrocie na Górny Śląsk uczestniczył w akcji plebiscytowej. Jednak już w 1920 r. osiedlił się w Bydgoszczy, gdzie pełnił funkcje profesora Wydziału Rzeźby i Brązownictwa Państwowej Wyższej Szkoły Przemysłu Artystycznego. Z kolei w 1923 r. przeprowadził się do Poznania. Tam też pracował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych. W tym mieście przebywał przez szesnaście lat. Był to też wyjątkowo aktywny okres twórczy artysty. Powstało wówczas wiele medali oraz rzeźb, których bohaterami byli m.in. August Hlond, dr Karol Marcinkowski oraz Heliodor Święcicki. Co ciekawe, w 1937 r. jego prace zostały zaprezentowane w Mysłowicach na wystawie poświęconej polskiej książce i polskiemu dorobkowi. W czasie II wojny światowej Jan Wysocki został wysiedlony z poznańskiego mieszkania i trafił do Sosnowca, gdzie pracował jako robotnik w fabryce. W 1945 r. zmarła jego żona. W tym samym roku artysta przeniósł się do Katowic, gdzie podjął pracę w Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, a następnie w Liceum Sztuk Pięknych. W 1956 r. otrzymał nagrodę za całokształt pracy artystycznej. Jan Wysocki kolekcjonował także sztukę, a swoje zbiory (medale, plakiety, rzeźby, obrazy i rysunki) przekazał w 1959 i 1960 r. do Muzeum Miejskiego w Chorzowie.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Zapis "* droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl