ZIEMSKI Jan | Kompozycja

Jan ZIEMSKI (1920-1988)

olej/ceramika, wys.: 6 cm, śr.:22,5 cm
opisany na odwrociu: 'JAN ZIEMSKI 1977'

Jan Ziemski na przestrzeni swojego życia przeszedł przez kilka malarskich szkół. Na początku lat 50. debiutował malarskimi kompozycjami metaforycznymi i był jednym z założycieli lubelskiej grupy artystycznej Zamek. Około 1955 roku zaczął eksperymentować z malarstwem materii ("Seria kosmiczna"). Na przełomie lat 50. i 60. tworzył "Formury", odlewane w gipsie obrazy-obiekty o złożonej fakturze reliefowej. Następnie eksperymentował z op-artem. Montował na płytach sferycznie wygięte listewki, wywołując ich rytmicznymi układami wyraźne złudzenia optyczne. W latach 70. powstają geometryczne kompozycje oparte na podziale na cześć szarą, białą bądź czarną z umieszczeniem białych kół. To właśnie z tym etapem jego kariery wiąże się prezentowana praca o prostej, trzyczęściowej formie. O tej twórczości Małgorzata Kitowska-Łysiak pisała: "Ziemski porzucił tworzenie form przestrzennych, skrajnie uprościł paletę i w ostatnich pracach posługiwał się wyłącznie bielą i czernią (...). Nadal jednak realizował swój program sztuki intelektualnej, zakorzenionej w konstruktywizmie, co stawia go w rzędzie jej najciekawszych powojennych przedstawicieli (ze szczególnym wyeksponowaniem polskiego pop-artu)".

Podatki i opłaty:

ZIEMSKI Jan
Urodził się w 1920 r w Kielcach, zmarł w 1988 r w Lublinie. Studia w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku J. Miłosiowej w Lublinie oraz studia na medycynie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, studiował też historię sztuki na KUL-u. W 1956 r współzałożyciel Koła Młodych Plastyków, późniejszej lubelskiej grupy Zamek działajacej w latach 1956-60. Do Grupy należeli m.in.: W. Borowski, J. Durakiewicz, T. Dzieduszycki, R. Kiwerski.Grupa wystawiała m.in. w warszawskiej galerii Krzywe Koło w 1958 r. Artysta tworzył ,wraz kolegami z grupy, obrazy strukturalistyczne, w tym cykl "Formura". W latach 70-tych powstał cykl "Permutacje", w którym ujawnił zainteresowania efektami optycznymi. Udział w wielu wystawach i imprezach ruchu neokonstruktywistycznego. Do najważniejszych cykli jego twórczości należą: Seria kosmiczna (1955-56, zamknięta Upadkiem Ikara); Formury (1958 - 59), od 1965r. - serie prac opartych na rytmie geometrii: Interferencje, Permutacje, po cykle optycznych obrazów-reliefów budowanych dwoma barwami - czernią i bielą.