Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FOGLER Janusz | Zaproszenie do Gruzji, 1980

Janusz FOGLER (ur. 1950)

Zaproszenie do Gruzji, 1980

fotografia klasyczna, sklejka; 77,5 x 53 cm;
sygn., dat. i opisana na odwrocie: Zaproszenie do Gruzji (1980) / c by Janusz FOGLER / 6/25.

Fotograf, dziennikarz, profesor sztuk plastycznych, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (od 2009 roku). Urodził się w 1950 roku w Łodzi. W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 roku zrealizował doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, a w 2009 roku habilitację na tymże wydziale. W 2011 roku został profesorem sztuk plastycznych. Przez wiele lat współpracował jako dziennikarz i fotograf ze znanymi tytułami prasowymi, m.in. „Poznaj świat”, „Kontynenty”, „Polityka”. Był również redaktorem w wydawnictwie „Horyzonty” i MAW. W latach 1990-1993 był dyrektorem i redaktorem naczelnym Wydawnictw Artystycznych i Filmowych. Autor kilku książek oraz autor ilustracji. Opublikował też wydawnictwa zawierające jego cykle fotografii z Rosji „Odległa Rosja” (2001) i „Tajemnice Bajkału” (1999), „Palmy pod śniegiem” (1985). W roku 2009 został dziekanem Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii na ASP w Warszawie. Przez wiele lat był wykładowcą akademickim w Katedrze Fotografii i Realizacji Obrazu warszawskiej Akademii.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FOGLER Janusz

Profesor ASP Janusz Fogler przez niemalże całe zawodowe życie fotografuje i wydaje książki. Od 10 lat równie często wykłada na uczelniach artystycznych Warszawy i Łodzi. Dużo też podróżuje po świecie. Brał udział w wielu wystawach i konkursach. W 1987 roku został wybrany do wyłonionej przez Amerykanów i Rosjan grupy 100 najlepszych fotoreporterów świata. Publikował swoje prace w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. Jest autorem dziesięciu książek, blisko sto zilustrował własnymi zdjęciami – w tym prace m.in.: Ryszarda Kapuścińskiego, Olgierda Budrewicza, Edwarda Karłowicza, Zbigniewa Brzezińskiego czy Ryszarda Badowskiego. Co najmniej dwa albumy – wydane przez PWN Tajemnice Bajkału oraz Odległa Rosja – to zdaniem krytyki pozycje wybitne. Pierwsza z nich w 2000 roku otrzymała Nagrodę Literacką i wyróżnienie za zdjęcia, druga zaś została laureatką kilku nagród, w tym Nagrody Wydawców oraz otrzymała tytuł Najpiękniejsza Książka Roku (2001).
Zdjęcia Foglera są formą bardzo osobistej, samodzielnej wypowiedzi. Działa on bardzo świadomie – nie odczuwa się charakterystycznej dla tzw. fotografii dziennikarskiej roli przypadku i skutków faktu, że fotografujący znalazł się w jakiejś sytuacji z powodu szczególnego zbiegu okoliczności. Ta cecha gwarantuje – zdaniem profesora Zbigniewa Łagockiego – umiejętność przekazywania swoich doświadczeń innym, co jest szczególnie cenne w działalności pedagogicznej. Z kolei zdaniem Janusza Kapusty, Fogler w trudnej dziedzinie fotografii odnalazł zadziwiająco własny sposób ujawniania złożoności świata i bogactwa zachowań człowieka. Obrazy, które jako rezultat jego podróży powstają są nie tylko ważnym dokumentem czasu i przestrzeni, ale często ten dokument przekraczają i stają się znaczącą metaforą czy symbolem rzeczywistości.
Z inicjatywy Janusza Foglera wydane zostały albumy fotograficzne prac m.in. Ryszarda Horowitza, Bogdana Dziworskiego, Wojciecha Prażmowskiego, Zbigniewa Łagockiego, Adama Bujaka, Tomasza Kiznego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Tomasza Tomaszewskiego czy Waldemara Jamy oraz monografie tej miary artystów co Teresa Pągowska, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Janusz Kapusta, Kazimierz Kutz, Wojciech Fangor, Andrzej Dudziński czy Adam Myjak.
Od 1993 roku Fogler przewodniczy Sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, był prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików (2002-2005) oraz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1996-2005). W 2002 roku współtworzył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie, w której był kanclerzem i wykładowcą. W czerwcu 2006 roku uzyskał stopień doktora sztuki na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, gdzie od września 2006 roku jest wykładowcą w Instytucie Sztuka Mediów. Od października 2007 roku wykłada też na Wydziale Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii w AHE w Łodzi. W maju 2009 roku Rada Wydziału Grafiki ASP w Warszawie zdecydowała o nadaniu mu stopnia doktora habilitowanego. Od czerwca 2009 jest dziekanem Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie a od grudnia prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl