Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MULAK Janusz | PODWÓRKO, 1978

Janusz MULAK (ur. 1939r.)

PODWÓRKO, 1978

olej na płótnie, 50 x 70 cm,
sygnowany l.d. "Mulak 78"[cyfra "8" została naniesiona na cyfrę "9"], na odwrocie (na krośnie): 1) kartka z podanym adresem autora, tytułem, wymiarami i nr "20" 2) nalepka CBWA w Warszawie (Zachęta), z podanym tytułem i nr inw. 4971/79, 3) pieczątka CBWA w Warszawie. Na płótnie: 4) napis odręczny "CBWA - Nr inw: 4971/79"Reprodukowany w katalogu wystawy Janusz Mulak. Malarstwo i rysunek, CBWA, Galeria Kordegarda w Warszawie, XII 1985.

Studiował w ASP w Warszawie u Z. Kowalskiej, B. Urbanowicza i R. Gutta. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 r. w pracowni prof. K. Nity. Za pracę dyplomową został nagrodzony I Ogólnopolską Nagrodą im. F. Bartoszka (1967). Studiował też w Studium Historii Sztuki w Heidelbergu u prof. Riedla. W latach 1969-70 był stypendystą Ministerstwa Kultury Danii. Jego twórczość obejmuje malarstwo, grafikę i rzeźbę. Szczególnie znane są malowane przez niego obrazy o tematyce miejskiej, pokazujące zaniedbane elewacje kamienic, ciemne wewnętrzne podwórka, "mulakowskie" studnie. Te, na pierwszy rzut oka, niezbyt ciekawe fragmenty miejskiej zabudowy w rzeczywistości posiadają swój własny oryginalny klimat warty utrwalenia przez artystę. Brał udział m.in. w wystawie "Artyści Warszawy" w Zachęcie (1970), "Documenta" w Kassel (1972), wystawie "Warszawa w sztuce" w Zachęcie (1977), Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (1986). Miał też liczne wystawy indywidualne, m.in. w Tenner House w Heidelbergu (1972), w Galerii ZPAP w Warszawie i Galérie Grise w Paryżu (1981), w Galerii Desy w Warszawie (1984) i Galerii Michels w Düsseldorfie. Prace m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Uniwersytecie w Herning.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MULAK Janusz
Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach malarskich: prof. Jacka Sempolińskiego i prof. Bohdana Urbanowicza, oraz w pracowni projektowania architektonicznego prof. Romualda Gutta. Zdobył wyróżnienie na Światowym Konkursie uczelni plastycznych organizowanym przez Gramercy Park w N.Y. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Projektowania Wystaw u prof. Kazimierza Nity, 1967r. Za projekt pomnika hapeningowego otrzymał I nagrodę w konkursie na najlepszy dyplom na polskich uczelniach plastycznych. Rozpoczął pracę w Zakładach Artystycznych Badawczych przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w zespole profesora Bohdana Urbanowicza. Studium historii sztuki na Uniwersytecie w Heidelbergu, prof. Anzelm Riedl. Akcja identyfikacji z naturą w czasie Documenta w Kassel 72. Wystawy malarstwa indywidualne i zbiorowe miały miejsce w wielu miastach i stolicach na całym świecie: Berlin, Paryż, Praga, Sztokholm, Kopenhaga, Londyn, Warszawa, Moskwa, Heidelberg, Kolonia, Dallas, New York.

Jego twórczość dotyczy zarówno malarstwa jak i działań w przestrzeni: akcje, performance, projekt-art. Społeczne problemy nędzy, narkomanii to tematy jego ostatnich multimedialnych projektów: "Mesjasz na warszawskim podwórku" oraz pokazywana juz na wielkiej wystawie sztuki, Berlin 2003, istalacja video "Warszawa Centralna - Peron numer jeden".

Prace Janusza Mulaka znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i w około 20 państwach na całym świecie.
Żyje i tworzy w Warszawie
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl