W całej twórczości Jarosława Modzelwskiego napotykamy na odniesienia do innych artystów, jak Wróblewski czy Malewicz. Okazuje się, że taki inspirujący dialog z cudzą sztuką artysta nawiązał już bardzo wcześnie. Prezentowany collage pochodzi z 1980 roku i jest niebywale zręczną grą z jednym z najwspanialszych płócien Thomasa Gainsborough. Niebieski chłopiec w wydaniu Modzelewskiego ożywa ustawiając się do kolejnego portretu w ramie do obrazu.
Urodzony w 1955 roku w Warszawie. W latach 1975-80 studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego. Od 1985 roku pracuje jako pedagog na macierzystej uczelni. W 1982 wraz z kolegami z uczelni: Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Markiem Sobczykiem, Ryszardem Woźniakiem założył grupę artystyczną o nazwie Gruppa. W ramach działalności w grupie współredagował fanzin "Oj dobrze już" cyklicznie wydawany od 1984 roku. Malarstwo Modzelewskiego na tle kolegów z kolektywu wyróżniało się zachowawczym stylem. Pośród niezwykle ekspresyjnego i silnego malarstwa reszty Gruppy twórczość Modzelewskiego cechowała oszczędność środków malarskich, stonowana paleta barwna, dekoracyjność, szeroki plan malarski. Także po rozpadzie Gruppy kolejne cykle tworzone przez Modzelewskiego potwierdzały konsekwencję jego stylu.
Studiował w warszawskiej ASP, gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Współzałożyciel Gruppy i uczestnik jej wystaw w latach 1982-1983. Współredagował organ Gruppy Oj dobrze już (1984-1988). Od 1982 pracuje jako pedagog w macierzystej uczelni. Na jesieni 1984 przebywał wraz z Markiem Sobczykiem na stypendium w Niemczech Zachodnich. W latach 90. prowadził, wspólnie z MarkiemSobczykiem i Piotrem Młodożeńcem prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Mieszka i pracuje w Nieporęcie.
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce. Wypracował własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl, inspirowany z jednej strony szkołą czystego malarstwa, wyniesioną z pracowni Stefana Gierowskiego, z drugiej sugestywną figuracją Andrzeja Wroblewskiego. Sztuka Modzelewskiego stała się ważnym punktem odniesienia dla Grupy Ładnie.
Nazywany jest malarzem ikon codzienności. Podejmuje wątki polityczne, literackie (inspirowane twórczością Josepha Conrada), historyczne (powstanie styczniowe, II wojna światowa) i egzystencjalne. Głównym tematem jego płócien jest człowiek, ale artystę interesuje także martwa natura i pejzaż (cykl Niedokończony dom). Często przedstawia banalne, chociaż nie pozbawione napięcia emocjonalnego sytuacje. Operuje lapidarną formą i momentalną narracją maluje chwile zobaczone w rzeczywistości i zatrzymane jak stop klatka w kadrze obrazu: prosta czynność wykonywana przez człowieka, fragment wnętrza albo pejzażu. Każdy obraz mieści się w granicach realizmu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl