Papier, akwarela; 54,2 x 73,5 cm (w świetle ramy) Sygn. p. d. (ołówkiem): Jarosław Modzelewski`87 | "coś mi spadło"
Jarosław Modzelewski studiował w latach 1975-80 w warszawskiej Akademii uzyskując dyplom (w 1980) w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Dwa lata później podjął pracę pedagoga w rodzimej uczelni gdzie pracuje jako profesor na Wydziale Malarstwa do chwili obecnej. W roku 1982 wraz z R. Grzybem, M. Sobczykiem, W. Pawlakiem, P. Kowalewskim i R. Woźniakiem założył Gruppę, jedno z najważniejszych ugrupowań artystycznych nurtu nowej ekspresji. W działalności artystycznej członków Gruppy odzwierciedlały się napięcia stanu wojennego i początków lat 90 w Polsce. Wraz z ugrupowaniem artysta prezentował swoje prace aż do zakończenia działalności Gruppy w roku 1992, którą poprzedziła retrospektywna wystawa jej członków na przełomie 1992/93 w warszawskiej Galerii Zachęta. W latach 1991-96 wspólnie z Markiem Sobczykiem prowadził w Warszawie prywatną Szkołę Sztuki. Od wielu lat stale współpracuje z Galerią Zderzak w Krakowie, w której odbywają się indywidualne prezentacje prac artysty. Uczestniczył w wielu znaczących wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Miał wystawy indywidualne m.in. w Warszawie, w Krakowie, Białymstoku, Sopocie, Katowicach oraz w Budapeszcie i Londynie. Wyjeżdżał na stypendia do Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Studiował w warszawskiej ASP, gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Współzałożyciel Gruppy i uczestnik jej wystaw w latach 1982-1983. Współredagował organ Gruppy Oj dobrze już (1984-1988). Od 1982 pracuje jako pedagog w macierzystej uczelni. Na jesieni 1984 przebywał wraz z Markiem Sobczykiem na stypendium w Niemczech Zachodnich. W latach 90. prowadził, wspólnie z MarkiemSobczykiem i Piotrem Młodożeńcem prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Mieszka i pracuje w Nieporęcie.
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce. Wypracował własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl, inspirowany z jednej strony szkołą czystego malarstwa, wyniesioną z pracowni Stefana Gierowskiego, z drugiej sugestywną figuracją Andrzeja Wroblewskiego. Sztuka Modzelewskiego stała się ważnym punktem odniesienia dla Grupy Ładnie.
Nazywany jest malarzem ikon codzienności. Podejmuje wątki polityczne, literackie (inspirowane twórczością Josepha Conrada), historyczne (powstanie styczniowe, II wojna światowa) i egzystencjalne. Głównym tematem jego płócien jest człowiek, ale artystę interesuje także martwa natura i pejzaż (cykl Niedokończony dom). Często przedstawia banalne, chociaż nie pozbawione napięcia emocjonalnego sytuacje. Operuje lapidarną formą i momentalną narracją maluje chwile zobaczone w rzeczywistości i zatrzymane jak stop klatka w kadrze obrazu: prosta czynność wykonywana przez człowieka, fragment wnętrza albo pejzażu. Każdy obraz mieści się w granicach realizmu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl