Kredka, tempera, gwasz, papier, 47,3 x 62 (w świetle passe-partout) sygn. p. d.: Jarosław Modzelewski 1979
Studia artystyczne odbył w latach 1975-1980 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Stefana Gierowskiego. W 1982 r. podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W tymże roku wszedł w skład niezależnego ugrupowania twórców "Gruppa" będącego czołowym zjawiskiem artystycznym w Polsce lat 1980. W okresie 1991-1996 wraz z Markiem Sobczykiem nauczał w prywatnej Szkole Sztuki w Warszawie. Należy do grona stałych współpracowników prestiżowej krakowskiej Galerii Zderzak. W początkowej fazie twórczości malarstwo Modzelewskiego wpisywało się w nurt abstrakcji aluzyjnej, operującej znakami i ideogramami. Pod koniec lat 1970. artysta podjął poszukiwania w zakresie realistycznej formuły obrazowania, którą poddał modyfikacjom nawiązując do tradycji "malarstwa metafizycznego" i realizmu magicznego. Opustoszałe, pozbawione ludzkiej obecności pejzaże, syntetycznie traktowane zabudowania, jednorodnie założone kolorem płaszczyzny dróg i pól, jakby wycięte z kartonu rośliny, ten przypominający teatralną dekorację świat emanuje w obrazach Modzelewskiego nadrealną atmosferę, nastrój psychicznego niepokoju, napięcia i oczekiwania.
Studiował w warszawskiej ASP, gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Współzałożyciel Gruppy i uczestnik jej wystaw w latach 1982-1983. Współredagował organ Gruppy Oj dobrze już (1984-1988). Od 1982 pracuje jako pedagog w macierzystej uczelni. Na jesieni 1984 przebywał wraz z Markiem Sobczykiem na stypendium w Niemczech Zachodnich. W latach 90. prowadził, wspólnie z MarkiemSobczykiem i Piotrem Młodożeńcem prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Mieszka i pracuje w Nieporęcie.
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce. Wypracował własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl, inspirowany z jednej strony szkołą czystego malarstwa, wyniesioną z pracowni Stefana Gierowskiego, z drugiej sugestywną figuracją Andrzeja Wroblewskiego. Sztuka Modzelewskiego stała się ważnym punktem odniesienia dla Grupy Ładnie.
Nazywany jest malarzem ikon codzienności. Podejmuje wątki polityczne, literackie (inspirowane twórczością Josepha Conrada), historyczne (powstanie styczniowe, II wojna światowa) i egzystencjalne. Głównym tematem jego płócien jest człowiek, ale artystę interesuje także martwa natura i pejzaż (cykl Niedokończony dom). Często przedstawia banalne, chociaż nie pozbawione napięcia emocjonalnego sytuacje. Operuje lapidarną formą i momentalną narracją maluje chwile zobaczone w rzeczywistości i zatrzymane jak stop klatka w kadrze obrazu: prosta czynność wykonywana przez człowieka, fragment wnętrza albo pejzażu. Każdy obraz mieści się w granicach realizmu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl