Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MODZELEWSKI Jarosław | Ucieczka spod sopki, 1990 r.

Jarosław MODZELEWSKI (ur. 1955, Warszawa)

Ucieczka spod sopki, 1990 r.

olej/płótno, 170 x 250 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `Jarosław | Modzelewski 1990 | "UCIECZKA SPOD SOPKI" | 170 x 250 olej`

POCHODZENIE:
- Galleria Spicchi dell`Est, Rzym
- kolekcja prywatna, Włochy

WYSTAWIANY:
- "Jarosław Modzelewski - Robert Gnozzi", Galleria Spicchi dell`Est, Rzym, październik-grudzień 1992
- "Moje obrazy w Białymstoku", Galeria Sztuki Współczesnej, Białystok, marzec-kwiecień 1991
- "Galerie lat osiemdziesiątych", Galeria Zachęta, Warszawa, maj 1990

LITERATURA:
- Roberto Gnozzi - Jarosław Modzelewski, katalog wystawy [teksty: Maurizio Calvesi, Krzysztof Karasek], Galeria Spicchi dell`Est, Roma X .- XI.1992, Rzym 1992, s. 32 (il.)
- Gruppa 1982 - 1992, katalog wystawy, oprac. Maryla Sitkowska, Galeria Zachęta, Warszawa, s. 48 - 110
- Jarosława Modzelewski, Obrazy 1997 - 2006, pod red. Jana Michalskiego, Galeria Zderzak, Kraków 2006, s. 92 (il.), s. 175, poz. 189

"Obserwuję otoczenie, w którym przebywam. To najprostsze rzeczy, które widzę. Żadne tam symbole. Ja to lubię, proste struktury, proste podziały, wyraźnie granice między kolorami. Bo obraz jest tylko pewną konsekwencją, umową. W obrębie tego prostokąta coś się dzieje. Rejestruję banał, drobiazgi, banialuki. To rozumieją wszyscy. Dlatego jest takie nośne. Każdy wie z autopsji, że za uproszczeniem kryje się niewyrażalny świat. Jego świat."
Jarosław Modzelewski, wypowiedź [w:] A. Glińska - Piątkowska, Jęzor nieznanego świata, "Kurier Polski" 1994, nr 100 (29.IV)

Jarosław Modzelewski to na arenie polskiej sztuki współczesnej artysta niezwykle charakterystyczny, operujący szczególnym rodzajem wrażliwości na otaczającą rzeczywistość. Prezentowaną, pochodzącą z lat dziewięćdziesiątych pracę Jarosława Modzelewskiego, zaliczyć można do okresu jego twórczości nazwanego w katalogu monograficznej wystawy z 2006 roku "stylem pięknym".
Powstające w tym okresie obrazy odznaczają się daleko idącym uproszczeniem form, przedstawiają najczęściej ludzi, którzy wykonują gesty i czynności opisane w tytułach. Wiele z tych scen odbywa się na pustych lub rozwiązywanych niezależnie od nich, nieokreślonych tłach. Wrażeniu hieratyczności służy też zmiana techniki malarskiej z olejnej na temperową, która nastąpiła w drugiej połowie dekady. Modzelewski tworzy w tym czasie obrazy wynikające z obserwacji rzeczywistości, zatrzymane w czasie. Ukazuje podchwycony w mgnieniu oka moment, przedstawiając go w sposób szczególny - nadając chwili potencjał wiecznego trwania. Obrazy tego okresu cechuje klarowność, wyciszony nastrój oraz szczególny rodzaj dekoracyjności wynikający z podporządkowania kompozycji regułom geometrii. Artysta rezygnuje ze detalu na rzecz uogólnienia formy i monumentalizmu przedstawienia. Ukazane w statycznych pozach postaci sprowadzone zostają do rekwizytu. Czystość formy współgra z czystością koloru, zawsze lokalnego o autonomicznej wartości. Tworzy intrygujący klimat poprzez skonfrontowanie świata rzeczywistego z wyobrażeniem artysty, przesyconym szczególnym rodzajem sugestii, że w przedstawionej sytuacji jest coś co umyka naszej percepcji. Sam artysta określił to zjawisko jako "rodzaj języka, którym mogę zaznaczyć, że gdzieś tam jest coś dalej, coś do czego można by wejść, zajrzeć, chociaż obraz daje tylko rodzaj złudzenia, rodzaj przypomnienia, że można tak zrobić".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MODZELEWSKI Jarosław

Studiował w warszawskiej ASP, gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Współzałożyciel Gruppy i uczestnik jej wystaw w latach 1982-1983. Współredagował organ Gruppy Oj dobrze już (1984-1988). Od 1982 pracuje jako pedagog w macierzystej uczelni. Na jesieni 1984 przebywał wraz z Markiem Sobczykiem na stypendium w Niemczech Zachodnich. W latach 90. prowadził, wspólnie z Markiem Sobczykiem i Piotrem Młodożeńcem prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Mieszka i pracuje w Nieporęcie.
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce. Wypracował własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl, inspirowany z jednej strony szkołą czystego malarstwa, wyniesioną z pracowni Stefana Gierowskiego, z drugiej sugestywną figuracją Andrzeja Wroblewskiego. Sztuka Modzelewskiego stała się ważnym punktem odniesienia dla Grupy Ładnie.
Nazywany jest malarzem ikon codzienności. Podejmuje wątki polityczne, literackie (inspirowane twórczością Josepha Conrada), historyczne (powstanie styczniowe, II wojna światowa) i egzystencjalne. Głównym tematem jego płócien jest człowiek, ale artystę interesuje także martwa natura i pejzaż (cykl Niedokończony dom). Często przedstawia banalne, chociaż nie pozbawione napięcia emocjonalnego sytuacje. Operuje lapidarną formą i momentalną narracją maluje chwile zobaczone w rzeczywistości i zatrzymane jak stop klatka w kadrze obrazu: prosta czynność wykonywana przez człowieka, fragment wnętrza albo pejzażu. Każdy obraz mieści się w granicach realizmu.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl