Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PILLEMENT Jean-Baptiste | Chaty nad brzegiem wody, z podróżnym na ośle i wspartym na kiju starcem na pierwszym planie

Jean-Baptiste PILLEMENT (Lyon 1728-1808 Lyon)

Chaty nad brzegiem wody, z podróżnym na ośle i wspartym na kiju starcem na pierwszym planie

olej, płótno dublowane, 61 x 77 cm;

Nie ma wątpliwości, że obraz został namalowany przez Jean`a-Baptiste`a Pillementa, wybitnego artystę francuskiego, działającego na całym obszarze ówczesnej Europy, nie wyłączając Polski. Pillement, słynny malarz pejzaży lądowych i nadwodnych oraz scen rodzajowych, dekorator, rysownik aktywny jako projektant rokokowych wnętrz, ornamentów i tkanin, wywarł wpływ na europejską sztukę dekoracyjną, wyczuwalny aż po wiek XX. Pracował we Francji, Hiszpanii i Portugalii, Anglii (w Londynie, 1750-1761), we Włoszech na dworze cesarskim w Wiedniu (1762-1764), na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie (1765-1767), na dworze królowej Marii Antoniny w Paryżu (1778-1780). Był jednym z najważniejszych artystów zatrudnionych przez Stanisława Augusta w początkach jego panowania, zanim król nie przerzucił swojego zainteresowania z rokoka na klasycyzm, twórcą m.in. odpowiedzialnym za projekt oficjalnego monogramu władcy, używanego przez Poniatowskiego niemal od wstąpienia na tron (projekt ten bowiem wykonany został na jego zamówienie jeszcze podczas pobytu Pillementa w Wiedniu w 1764 roku), a także za koncepcje wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu Ujazdowskiego.
Dzieło nasze, przechowujące pamięć południowych rzek i wybrzeży, z czasów pierwszego pobytu Pillementa w Hiszpanii i Portugalii, bądź jego okresu włoskiego, powstało przy użyciu tak charakterystycznej dla Pillementa, szerokiej, szkicowej maniery, pędzlem ruchliwym i "niesfornym", nieomal "ociekającym" dużą ilością spoiwa, z wykorzystaniem wielu bardzo typowych dla niego elementów, najpóźniej tuż po wyjeździe z Polski, kiedy to namalował m.in. dwa pejzaż morskie przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie (olej, płótno, sygnowane i datowane w 1769 roku). Najprawdopodobniej jednak powstało tuż przed pobytem w Polsce, szczególnie bliską bowiem analogię w twórczości Pillementa stanowi Scena targowa w fantastycznym porcie orientalnym (kolekcja prywatna; olej, płótno, 50,2 x 74,9 cm), którą uznaje się za powstałą podczas okresu wiedeńskiego, około roku 1764, ze swoją wyjątkowo luźną, lekką, niby akwarelowo-gwaszową strukturą.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PILLEMENT Jean-Baptiste

Artysta francuski, działający na całym obszarze ówczesnej Europy, nie wyłączając Polski. Pillement, słynny malarz pejzaży lądowych i nadwodnych oraz scen rodzajowych, dekorator, rysownik aktywny jako projektant rokokowych wnętrz, ornamentów i tkanin, wywarł wpływ na europejską sztukę dekoracyjną, wyczuwalny aż po wiek XX. Pracował we Francji, Hiszpanii i Portugalii, Anglii (w Londynie, 1750-1761), we Włoszech na dworze cesarskim w Wiedniu (1762-1764), na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie (1765-1767), na dworze królowej Marii Antoniny w Paryżu (1778-1780). Był jednym z najważniejszych artystów zatrudnionych przez Stanisława Augusta w początkach jego panowania, zanim król nie przerzucił swojego zainteresowania z rokoka na klasycyzm, twórcą m.in. odpowiedzialnym za projekt oficjalnego monogramu władcy, używanego przez Poniatowskiego niemal od wstąpienia na tron (projekt ten bowiem wykonany został na jego zamówienie jeszcze podczas pobytu Pillementa w Wiedniu w 1764 roku), a także za koncepcje wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu Ujazdowskiego.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl