Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MNISZECH Jerzy Andrzej | ALEGORIA MALARSTWA, 1862

Jerzy Andrzej MNISZECH (1823 - 1905)

ALEGORIA MALARSTWA, 1862

olej, deska parkietowana
147 x 68 cm
sygn. po prawej u dołu: 18 AM 62 (monogram wiązany)

Andrzej Jerzy hr. Mniszech - malarz i kolekcjoner, syn Karola Filipa hr. Mniszcha i Eleonory z hr. Cetnerów, brat Jerzego, malarza amatora. Młodość spędził w Wiśniowcu i Paryżu. W 1846 odziedziczył Wiśniowiec i - wspólnie z bratem - część zgromadzonych tam zbiorów. W 1854 sprzedał majątek i wyemigrował do Paryża, wywożąc przypadłe mu dzieła sztuki. Przyjął obywatelstwo francuskie. Obracał się w kręgach arystokracji, miał własny pałac przy Rue Daru 16 i - specjalnie wybudowaną - pracownię malarską. Malować uczył się już w Wiśniowcu, gdzie wraz z bratem Jerzym miał nauczyciela rysunków. Obu braciom przypisuje się autorstwo - rozproszonego dziś - zbioru portretów osobistości galicyjskich. W Paryżu uczył się malarstwa u Leona Cognieta i Jeana Gigoux. Był głównie portrecistą - realistą; jego prace cechuje znakomita technika, świetna charakterystyka modela oraz inspiracje czerpane z dawnego malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Obracając się głównie w kręgu arystokracji, namalował portrety wielu osobistości, stąd jego twórczość ma także niebagatelną wartość ikonograficzną. Często posługiwał się formą tryptyku, w którym skrzydła boczne "uzupełniały" niejako przesłanie i treść sceny środkowej (Złotnik z XVII w., Portret barona de Brisse sławnego smakosza). Sięgał także po motywy japońskie (Tryptyk japoński). Był znanym kolekcjonerem - gromadził zwłaszcza obrazy malarzy flamandzkich, holenderskich, włoskich, wyroby rzemiosła artystycznego i sztuki japońskiej. Jego bogata kolekcja, częściowo przekazana synowi, została rozprzedana na paryskich aukcjach w 1902 i 1910 roku. Obrazy artysty są rozproszone, ich "prywatny" charakter sprawia, że w większości pozostały w rodzinnych zbiorach portretowanych osób. Stosunkowo niewielka ich liczba znajduje się też w polskich muzeach, m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 66, 67 i 87 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej, do ceny ich sprzedaży doliczany jest dodatkowo podatek graniczny w wysokości 8% kwoty wylicytowanej. Opłata ta nie zostanie pobrana, jeśli obraz po zakupie opuści UE.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl