olej/deska, 32,5 x 24,5 cm sygnowany l.d. monogramem wiązanym, datowany i opisany: 'AM | 1857 | E: suae VII' na odwrociu nalepka z symbolem kolekcji księcia Wandalina Mniszcha z opisem obrazu oraz napis farbą olejną: 'A. Mniszech' (ręką artysty?), nr 23 oraz nalepka ze zbiorów Tadeusza Litawińskiego z opisem obrazu
WYSTAWIANY: - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 1904 LITERATURA: - E. Świeykowski, Pamiętnik Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1904, s.190
Andrzej Jerzy Mniszech pochodził ze starej i zasłużonej rodziny arystokratycznej. Młodość dzielił między posiadłością w Wiśniowcu a Paryżem. W połowie lat 50. sprzedał dobra wiśniowieckie i znajdującą się w nich bibliotekę - jednak nie dzieła sztuki, które spakowawszy, wywiózł do Paryża, z którym związał się na resztę życia. Odbył tu studia malarskie u Léona Cognieta i Jeana Gigoux. Własnym sumptem Mniszech wybudował pracownię malarską, w której pracował. Nad Sekwaną artysta był znany jednak przede wszystkim jako kolekcjoner. Poza przywiezionymi z Polski obrazami, pochodzącymi przede wszystkim z połowy XVIII wieku, Mniszech zbierał malarstwo europejskie. Szczególnym jego zainteresowaniem cieszyły się obrazy szkół północnych (flamandzkiej i holenderskiej). Ta pokaźna kolekcja, przekazana sportretowanemu tu synowi - Leonowi, została sprzedana po jego śmierci w Galerie Georges Petit i z tej okazji skatalogowana w trzech tomach. Twórczość Andrzeja Jerzego Mniszcha miała charakter prywatny. Podobnie jak Piotr Michałowski, nie musiał on utrzymywać się z malowania. Jego udział w oficjalnym życiu artystycznym był w ten sposób ograniczony do minimum. Główną domeną sztuki malarskiej Mniszcha był portret. Poza widocznym w prezentowanym obrazie odwoływaniem się do sztuki flamandzkiej XV wieku (np. oddany z maestrią kamienny otwór okienny) artysta opracował interesujący sposób obrazowania. Przejął ze sztuki religijnej dogorywający wówczas (bądź martwy już od dawna) format tryptyku. I tak znajdujący się w środkowej części człowiek, zyskiwał w postaci skrzydeł bocznych rodzaj komentarza. Jeśli portretował smakosza, po bokach pojawiały się potrawy i naczynia kuchenne, jeśli złotnika - na skrzydłach bocznych były martwe natury z wyrobami złotniczymi.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl