Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ASCHER Jerzy | Widok z Ceret, ok. 1925-27 r.

Jerzy ASCHER (1884, Warszawa -1943 deportowany)

Widok z Ceret, ok. 1925-27 r.

olej/tektura, 38,5 x 50 cm
podpisany na odwrociu: 'CHER' [sic]; papierowa nalepka z kolekcji Villa la Fleur oraz papierowa nalepka: 'GALERIE | NEUE KUNST | HANS GOLTZ | MÜNCHEN | BRIENNERSTRASSE No. 8' opisana nazwiskiem autora i tytułem pracy

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Nagel, Stuttgart, 1991
- dom aukcyjny Nautilus, Kraków, grudzień 2003
- dom aukcyjny Polswiss Art, październik 2011
- kolekcja prywatna, Polska

Jerzy Ascher studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, krótko po jej powstaniu, w latach 1904-05. Równolegle odbywał studia z zakresu architektury na Politechnice Warszawskiej. Był jednym ze studentów, którzy włączyli się w protesty robotnicze rewolucji 1905 roku. Z tego powodu musiał wyjechać z Warszawy. Osiedlił się w Berlinie, gdzie na nowo podjął studia architektoniczne w Technicznej Szkole Wyższej w Charlottenburgu. Po 1909 powrócił do Krakowa, podejmując pracę w pracowni architektonicznej. Wspomina się, że brał udział w pracach renowacyjnych Zamku Wawelskiego. Od 1925 przebywał we Francji. Osiadł w La Ciotat, jednej z popularnych po wojnie miejscowości na Południu, często odwiedzanych przez malarzy. W tym samym roku La Ciotat odkryli dla siebie Kapiści, przybyli ledwie rok wcześniej do Paryża. Z Polaków przyjeżdżali tam Józef Pankiewicz, Felicjan Szczęsny Kowarski czy Eugeniusz Eibisch. Prezentowany krajobraz powstał również na Południu, w Ceret pod Pirenejami. Ascher zastosował wysoce syntetyczną formułę, portretując surowy pejzaż okolicznych wzgórz. W centrum przedstawił kubiczną, wiejską architekturę, przywodzącą na myśl wczesnokubistyczne obrazy Picassa z Horta de Ebro w Hiszpanii. W "Widoku z Ceret", za sprawą rygorystycznej konstrukcji płótna, wyczuwalne są echa kubizmu, lecz także dzięki soczystej, grubo kładzionej barwnej tkance malarskiej, daje się odczytać inspiracje fowistyczne. Ascher stworzył swoją osobistą formułę ekspresjonizmu kręgu École de Paris. Termin przybycia artysty do Francji oraz nalepka słynnej modernistycznej galerii Hansa Goltza w Monachium (działającej do 1927) pozwalają datować pracę na lata 1925-27.

Zajmował się malarstwem oraz architekturą. Był kuzynem Romana Kramsztyka. W latach 1904-05 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz Politechnice Warszawskiej. Po rewolucji robotniczej 1905 roku opuścił Warszawę i podjął studia architektoniczne w Technische Hochschule w berlińskim Charlottenburgu. Po studiach osiadł w Krakowie, gdzie zajmował się praktyką architektoniczną. W kolejnych latach mieszkał w Warszawie oraz Lwowie. W 1925 roku wyjechał do Francji i osiadł w La Ciotat, gdzie ostatecznie poświęcił się malarstwu.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl