olej/płótno, 64 x 94 cm sygnowany p. d.: `FEDKOWICZ`
Estymacja: 15 000 - 20 000
Malarz, pedagog (nauczyciel rysunków w gimnazjach krakowskich, profesor prywatnej Wolnej Szkoły Rysunku i Malarstwa, którą założył w 1923 i prowadził do 1935 oraz w ASP w Krakowie), conek grup Jednoróg i Zwornik. Studiował malarstwo początkowo w Moskwie i Petersburgu, a w latach 1915-21 był uczniem W. Weissa w krakowskiej AS P. Lata 1921-23 spędził w Paryżu. Osiadł później w Krakowie, skąd wyjeżdżał jeszcze kilkakrotnie do Paryża. Odbył również podróże do Włoch, Jugosławii i Wielkiej Brytanii. Od 1918 r. brał udział w wystawach, współpracował również z tygodnikiem "Maski", dla którego wykonywał rysunki i litografie. Malarstwo Fedkowicza ulegało początkowo różnym wpływom i przemianom. Kontakty z Formistami, z którymi wystawiał w 1919 r., pozostawiły ślad w jego obrazach z lat 1919-21. Jednak dominującą rolę w dojrzałej twórczości artysty odegrały zainteresowania kolorystyczne, które dosy w pełni do głosu po 1927 r. Kolor stał się zasadniczym tworzywem jego obrazów, spychającym rolę przedmiotu na plan dalszy. Pejzaże i martwe natury Fedkowicza utrzymane są zazwyczaj w ciepłych, delikatnych, nieco zgaszonych tonacjach, zbudowane zarówno z kolorów prawie czystych, jak i subtelnych pół i ćwierćtonów. Charakterystyczna jest faktura tych płócien (zwłaszcza po 1934 r.) o chropowatych powierzchniach, powstałych w wyniku zagęszczenia warstw i smug koloru, ulubionych przez malarza odcieni różu, czerwieni, barwy żółtej, błękitu i zieleni. Malował pejzaże, martwe natury i portrety.
FEDKOWICZ Jerzy
Urodził się w 1891 r w Stefanówce na Podolu, zmarł w 1959 r w Krakowie. Studia w Moskwie i Petersburgu oraz w Krakowie w ASP pod kierunkiem Wojciecha Weissa. Wystawiał w latach 20-tych razem z grupą Formistów i na wystawach TAP "Sztuka". Sztuka artysty ukształtowała się pod wpływem malarstwa W. Weissa, J. Stanisławskiego, K. Sichulskiego, F. Pautscha. Malował przyrodę - ogrody, martwe natury, akty. Pod koniec życia zajmował się abstrakcją. W 1945 r został mianowany profesorem krakowskiej ASP.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl