Jest to pierwszy egzemplarz z serii prezentującej plastikowe kopie realnych owadów oznaczone symbolami totalitaryzmu (nazizmu i komunizmu). Kolejne edycje powstały w 2008 roku: jedna zawierająca 5 sztuk, nosi tytuł Zła Kolekcja, druga prezentująca 8 owadów, nazywa się Kolekcja gajowego 1939 i znajduje się w kolekcji CSW w Toruniu. Cały cykl jest próbą postawienia pytania o naturę i pochodzenie zła. Ironiczny sposób, w jaki to pytanie stawia artysta, jest charakterystyczny dla całej jego twórczości.
Urodzony w 1955 roku w Będzinie. Absolwent wrocławskiej PWSSP na Wydziale Malarstwa. Artysta multimedialny, performer. Po ukończeniu studiów pracował na macierzystej uczelni jako asystent, tam też dołączył do redakcji wydawanego przez studentów "Magazynu Psychoaktywnego LUXUS". Od 1983 roku współtworzył grupę artystyczną LUXUS, w ramach której uczestniczył w większości jej wystąpień artystycznych. W 1995 roku, po rozpadzie kolektywu zanagażował się w projekty indywidualne. Kosałka korzysta z wielu form przekazu; tworzy makiety, obiekty, instalacje. W żartobliwy, ale jednocześnie niezwykle inteligentny sposób komentuje bieżące wydarzenia społeczne. Prace polityczne artysty unikają deklaracji ideologicznych, wymykając się możliwościom instrumentalnego traktowania życia ludzkiego do tak zwanych "wyższych" celów. Jego twórczości cechuje duża doza poczucia humoru i ironii (również autoironii), jak na przykład w postawionym sobie samemu pomnikowi z podpisem Kosałce Naród.
KOSAŁKA Jerzy
Jerzy Kosałka urodził się w 1955 r. w Będzinie. Absolwent wrocławskiej ASP w dziedzinie malarstwa. Współtwórca sukcesów Legendarnej Grupy Luxus. Artysta sztuk wizualnych uprawiający działalność interdyscyplinarną. Używa różnych mediów wykorzystując wszelkie techniki.
Jerzy Kosałka, wrocławianin, jest jednym z ciekawszych artystów polskich swojego pokolenia. Tworzy obiekty, buduje instalacje, nierzadko są to projekty robione do konkretnego miejsca. Działa w przestrzeni publicznej. Performens też nie jest mu obcy. Potrafi wyczarować złotą rybkę i zamienić Coca Colę w wino. Sporadycznie zajmuje się teleportacją. Wolne chwile zajmuje mu połykanie ognia i studiowanie smokologii.
Choć z wykształcenia malarz, wypowiada się w wielu mediach, komentując bieżącą rzeczywistość i wykonując często prace osadzone w konkretnym kontekście. Ostatnio (2009) został laureatem konkursu im. Krystiany Robb-Narbutt, którego jury – jak można było przeczytać w komunikacie prasowym – „doceniło niezależność artysty i jego krytyczną postawę wobec obowiązujących mód i wobec komercjalizacji sztuki”. Sam twórca za symptomatyczny w stosunku do własnej postawy artystycznej uważa tytuł wywiadu, którego udzielił „Odrze” (lipiec-sierpień 2008) - Wolność, po prostu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl