ATAK PATROLU KAWALERII ROSYJSKIEJ NA OFICERÓW AUSTRIACKICH, 1916
Olej, tektura 49,3 x 64 cm Sygnowany p. d.: Der Hern v. Pülmeister Fongarolli | Georg v. Kossak Hom 1916. Na odwrocie nalepka p. g.: Jerzy (Georg) | Kossak | 1886-1955 | Cossacks attacking Austrian officers | World War I, l. g.: pieczęć: Vom Bundesdenkm | (nieczytelny) | wewnątrz orzeł.
Jerzy Kossak - najmłodszy przedstawiciel malującej rodziny Kossaków - warsztatu uczył się od dziecka w pracowniach ojca i dziadka. Stale mieszkał w Krakowie. W czasie I wojny światowej służył w wojsku austriackim. W latach 1925-26 podróżował wraz z ojcem po dworach Wielkopolski, gdzie na zamówienie tamtejszego ziemiaństwa wykonywał liczne obrazy i portrety; niektóre sygnowane wspólnie z ojcem. Jego twórczość zdominowała tematyka batalistyczna. Malował sceny z powstania listopadowego, epopei napoleońskiej, I wojny światowej i batalii 1920 roku. Często powtarzał też motywy rodzajowe z ułanem, koniem i dziewczyną oraz sceny z polowań, napadów wilków i wesel. Obrazy artysty zawsze cieszyły się dużą popularnością. "Z wybuchem wojny w 1914 roku Jerzy, choć służył w wojsku austriackim, dzięki stosunkom ojca, pozostał w Krakowie. Dopiero na pięć miesięcy przed zakończeniem wojny znalazł się na froncie włoskim, gdzie służył w kolumnie samochodowej w 2 pułku ułanów austriackich. Podczas wojny malował głównie sceny żołnierskie. Otrzymywał wiele zamówień prywatnych, ale również zamówienia od jednostek wojskowych, klubów oficerskich. Wyjazd Wojciecha Kossaka do Stanów Zjednoczonych w 1920 roku, uświadomił mu jak bardzo znany i popularny jest tu jego syn:... Mnóstwo tu ludzie wiedzą o Cocu, masa jego obrazów tu idzie. (...) Zabawna jest tutaj popularność of Dżery Kossak". (cyt za J. K. Olszański).
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl