olej, płótno, 80 x 130 cm; sygn. p. d.: Jerzy Kossak / Kutno 1939; na odwrocie faksymile potwierdzenia autentyczności przez Jerzego Kossaka.
Lit.: K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław - Warszawa - Kraków 1992, s. 35, jedna z wersji kompozycji il. 212 z tytułem j.w. "W warunkach okupacyjnych - pisze wspaniały monografista "malarskiego rodu Kossaków" Kazimierz Olszański - byt dyktował nowe prawa. Jerzy [...] tylko wyjątkowo porywał się na coś większego. Takim był obraz zatytułowany "Kutno" (1939) [oraz jego wariant "Bitwa pod Kutnem" - przyp. red.], przedstawiający, chyba pod wpływem opisu włoskiego korespondenta wojennego przy Wehrmachcie, mocno ufantazjowaną scenę szarży kawalerzystów polskich z lancami na czołgi". Nota bene fantazję tę podjął później, w 1959 roku, Andrzej Wajda w filmie Lotna, wpisując się w szeroki głos krytyki obejmującej działania dowódców ostatniej wojny. Jednak Jerzemu Kossakowi tkwiącemu silnie w apologii i tradycji ułańskiej wojska polskiego inspiracji dostarczył heroizm wojska polskiego, który przejawił się w Bitwie nad Bzurą zwaną także Bitwą pod Kutnem, największej bitwie kampanii 1939 roku. Rozegrała się ona w dniach od 9 do 18-22 września 1939. Godną podziwu i szczególnie ważną rolę na szeroko zakrojonej linii frontu odegrały tu Wielkopolska Brygada Kawalerii gen. Romana Abrahama, Grupa Operacyjna Kawalerii gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego, w której skład wchodziły Podolska Brygada Kawalerii i Pomorska Brygada Kawalerii.
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl