Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOSSAK Jerzy | NA PROGU WIECZNOŚCI, 1935

Jerzy KOSSAK (1886 Kraków - 1955 Kraków)

NA PROGU WIECZNOŚCI, 1935

Olej, płótno; 99,5 x 76,5 cm
Sygnowany l. d.: Jerzy Kossak 12 | V. 35

Monografista Kossaków, Kazimierz Olszański, pisze: W kilka dni po śmierci Józefa Piłsudskiego [zm. 12 V 1935 w Warszawie], w maju 1935 Jerzy namalował alegoryczny obraz pt. Na progu wieczności, wykonany pod wrażeniem śmierci Marszałka. Wyobrażał Piłsudskiego wstępującego do katedry wawelskiej i witających go na schodach księcia Józefa i Kościuszkę. Obraz był wystawiony w pałacu "Pod Baranami" na Rynku krakowskim w dniu pogrzebu i oglądały go tłumy. Jerzy sporządził też kilka replik, jedna z nich była zadedykowana "Córkom wielkiego Marszałka", ale zdaje się córki z obrazu zrezygnowały, bo od dawna znajduje się w prywatnych rękach w kraju.
(K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław. Warszawa. Kraków 1992 s. 27, il. 163)

Przedstawienie J. Piłsudskiego, wchodzącego po schodach do katedry wawelskiej, witanego przez księcia Józefa i Kościuszkę. To samo przedstawienie jest powielone na kilku płótnach, jedna z replik była dedykowana córkom Piłsudskiego.
Postać Józefa Piłsudskiego autor przedstawił podobnie w innym obrazie z 1935 Święto jazdy polskiej w Krakowie w dniu 6 października 1933 (K. Olszański, op. cit. il. 162).
Jerzy Kossak po 1934 odnosił się dość często do stylistyki i alegorii legionowej. Charakterystyczną cechą było zestawienie postaci legionistów wraz z bohaterami i przywódcami m. in. powstania styczniowego i innych. Legionistów malarze utożsamiali z "rycerzami ojczyzny", zaś Piłsudskiego nazywano "mężem opatrzności". Każda postać posiadała atrybuty charakterystyczne dla danej epoki. Alegoryczne przedstawienie "Na progu wieczności - Piłsudski na schodach do katedry wawelskiej spotyka Kościuszkę i księcia Józefa" pozostaje w tej samej stylistyce.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl