Olej, tektura; 49 x 71 cm Sygnowany p.d.: Jerzy Kossak | 27. Na odwrocie owalna pieczątka z napisem w otoku: MAGAZYN PRZYBORÓW MALARSKICH KRAKÓW ul. BASZTOWA 12; w środku: R. ALEKSANDROWICZ
Tematy szarż, potyczek, pogoni, odwrotów, większych batalii - to ulubiona tematyka Jerzego Kossaka. Nawet wtedy kiedy nie malował scen batalistycznych tylko sięgał do tematyki rodzajowej, lubił umieszczać w tych kompozycjach żołnierzy, czy ułanów z końmi. Dobrym przykładem jest tu m.in. prezentowana praca, ukazująca piorące w strumieniu dziewczyny podczas rozmowy z pojącym konie ułanem. Do podobnych przedstawień sięgał artysta niejednokrotnie malując Kawalerię w ataku, Ułanów w ataku na praczki, Oczekiwany najazd czy Spotkanie nad strumieniem (por.: K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław, Warszawa, Kraków 1992, s. 47, poz. kat. 139-141, 145, il.139, 140, 141, 145).
Jerzy Kossak - najmłodszy przedstawiciel malującej rodziny Kossaków - warsztatu uczył się od najmłodszych lat w pracowniach ojca i dziadka. Stale mieszkał w Krakowie. W czasie I wojny światowej służył w wojsku austriackim. W latach 1925-26 podróżował wraz z ojcem po dworach Wielkopolski, gdzie na zamówienie tamtejszego ziemiaństwa wykonywał liczne obrazy i portrety; niektóre sygnowane wspólnie z ojcem. Jego twórczość zdominowała tematyka batalistyczna. Malował sceny z powstania listopadowego, epopei napoleońskiej, I wojny światowej i batalii 1920 roku. Często powtarzał też motywy rodzajowe z ułanem, koniem i dziewczyną oraz sceny z polowań, napadów wilków i wesel. Obrazy artysty zawsze cieszyły się dużą popularnością.
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl