Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOSSAK Jerzy | ODWRÓT SPOD MOSKWY (UŁANI), 1927

Jerzy KOSSAK (1886 Kraków - 1955 Kraków)

ODWRÓT SPOD MOSKWY (UŁANI), 1927

Olej, tektura; 33,5 x 49 cm
Sygnowany p.d.: Jerzy Kossak | 27
Na odwrocie nalepka papierowa: "SALON SZTUKI POLSKIEJ | LWÓW, LEONA SAPIEHY 9 | (naprzeciw kościoła św Marji Magdaleny.) | Autor Jerzy Kossak | Tytuł Ułani | Cena …"

Temat odwrotu spod Moskwy wielkiej armii napoleońskiej pojawiał się w twórczości Jerzego Kossaka wielokrotnie. Artysta malował zarówno wielkie kompozycje ukazujące brodzącą w kopnym śniegu, wyczerpaną armię, której ukazuje się sfinks, symbol ich zwycięskiej kampanii egipskiej (1796-1801), jak i kameralne obrazy przedstawiające żołnierzy błąkających się po zaśnieżonych lasach, ogrzewających się przy ogniskach czy szukających kwater w chłopskich chatach. (por.: K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław, Warszawa, Kraków 1992, il.55, 56, 58, 52, 57, 59,60, 61,). Prezentowana praca, najbardziej kompozycyjnie zbliżona do Powrotu spod Moskwy roku 1928 (op. cit., poz. kat. 62, s.46, il. 62) ukazuje, widzianą od tyłu grupę ułanów, z których pierwszoplanowy zsiadł już z wyczerpanego konia i prowadzi go za uzdę, a zasnute burzowymi chmurami niebo i zasypane śniegiem pola wzmagają nastrój męczącego odwrotu pokonanych żołnierzy. Jerzy Kossak - najmłodszy przedstawiciel malującej rodziny Kossaków - warsztatu uczył się od najmłodszych lat w pracowniach ojca i dziadka. Stale mieszkał w Krakowie. W czasie I wojny światowej służył w wojsku austriackim. W latach 1925-26 podróżował wraz z ojcem po dworach Wielkopolski, gdzie na zamówienie tamtejszego ziemiaństwa wykonywał liczne obrazy i portrety; niektóre sygnowane wspólnie z ojcem. Jego twórczość zdominowała tematyka batalistyczna. Malował sceny z powstania listopadowego, epopei napoleońskiej, I wojny światowej i batalii 1920 roku. Często powtarzał też motywy rodzajowe z ułanem, koniem i dziewczyną oraz sceny z polowań, napadów wilków i wesel. Obrazy artysty zawsze cieszyły ę dużą popularnością.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl