Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOSSAK Jerzy | Odwrót spod Moskwy, 1935 r.

Jerzy KOSSAK (1886 Kraków - 1955 Kraków)

Odwrót spod Moskwy, 1935 r.

olej/tektura, 29 x 39 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Jerzy Kossak | 1935'

Prezentowana kompozycja należy do zespołu obrazów Jerzego Kossaka powstałych na fali popularności stworzonej przez jego ojca monumentalnej panoramy "Przejście pod Berezynę". Dla zrozumienia, jaką rolę odgrywa w twórczości Jerzego "Odwrót spod Moskwy", konieczne wydaje się naszkicowanie kontekstu, w jakim zaistniał obraz jego ojca. Panorama była powiem imponującym przedsięwzięciem. Dokumentację do planowanej panoramy Wojciech Kossak zaczął zbierać na przełomie 1893-94 roku, kiedy Jerzy miał niespełna 10 lat. Wojciech Kossak najpierw zgromadził opracowania i dokumenty związane z bitwą pod Berezyną w 1812 roku; nie tylko świadectwa ikonograficzne, ale przede wszystkim książki, pamiętniki i wspomnienia oficerów, a także nieliczne szkice i mapy. Kossak udał się również w podróż na miejsce bitwy. Towarzyszyli mu Michał Wywiórski i Kazimierz Puławski. Na miejscu opracowano pierwsze szkice, potem w Berlinie - szkic koncepcyjny całości. Wiadomo, że dużej części zaproponowanych wtedy pomysłów nie udało się wykorzystać - posłużyły one Kossakowi w dalszych latach do stworzenia niezależnych obrazów. Z czasem monumentalna panorama również zaczęła funkcjonować w niezależnych częściach - w 1907 roku została pocięta na kawałki i sprzedana. Jerzy Kossak funkcjonował w tej właśnie ikonosferze. Szkice przedstawiające różne epizody bitwy i fotografie berlińskiej realizacji były obecne w krakowskim domu Kossaków. Bez wątpienia musiały one odcisnąć na młodym artyście piętno. Nie powinno więc dziwić, że artysta, który jeszcze jako nastolatek zetknął się z tematyką wojen napoleońskich, wielokrotnie powracał do niej jako dorosły artysta.

Jerzy Kossak kształcił się od najmłodszych lat w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Na początku lat 20- tych XX w. Jerzy wraz z ojcem podróżował po dworach Wielkopolski, gdzie portretował tamtejsze ziemiaństwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziś cieszą się dużym powodzeniem. Artysta podejmował tematykę bliską tęsknotom i sentymentom polskiego odbiorcy, utrwalał mit legionów polskich i zwycięskiej wojny z bolszewikami, malował także sceny rodzajowe z motywami trudów ułańskich, koni, spotkań żołnierzy i dziewcząt.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl