olej, tektura; 54,8 x 80 cm Sygn.l.d. czarnym olejem: Jerzy | Kossak | 1938
Sceny z wojny polsko-sowieckiej roku 1920 stanowiły pokaźną część twórczości batalistycznej Jerzego Kossaka. Do najsłynniejszych należały kompozycje takie jak, tryptyk Pod Dytiatynem, z r. 1929, Cud nad Wisłą 15 sierpnia 1920 (z r. 1930), Rozprawa o Lwów, zwycięski bój pod Kurowicami stoczony 18 sierpnia 1920 r. (z r. 1931). Prócz obrazów dużych rozmiarów malowanych na zamówienie wojska do dekoracji gmachów państwowych - Jerzy Kossak stworzył ogromne ilości mniejszych obrazów, ilustrujących drobne epizody z ówczesnych walk. Odbiorcami ich byli nie tylko miłośnicy batalistyki, ale i żołnierze - uczestnicy wojny 1920 r. Przedstawienia te, cechuje doskonała ekspresja ruchu koni, o efektach porównywalnych do dzisiejszego kadru filmowego.
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl