Olej, tektura; 40 x 50 cm Sygnowany l. d.: Jerzy Kossak | 1938 Na odwrocie częściowo czytelna pieczątka: S. HOROWITZ | …. ÓW | …ŚLNA 10 Tel. 12870 (.)
Jerzy Kossak - najmłodszy przedstawiciel malującej rodziny Kossaków - warsztatu uczył się od najmłodszych lat w pracowniach ojca i dziadka. Stale mieszkał w Krakowie. W czasie I wojny światowej służył w wojsku austriackim. W latach 1925-26 podróżował wraz z ojcem po dworach Wielkopolski, gdzie na zamówienie tamtejszego ziemiaństwa wykonywał liczne obrazy i portrety; niektóre sygnowane wspólnie z ojcem. Jego twórczość zdominowała tematyka batalistyczna. Malował sceny z powstania listopadowego, epopei napoleońskiej, I wojny światowej i batalii 1920 roku. Często powtarzał też motywy rodzajowe z ułanem, koniem i dziewczyną oraz sceny z polowań, napadów wilków i wesel. Obrazy artysty zawsze cieszyły się dużą popularnością. W tym samym roku 1938, Jerzy Kossak namalował dwie wersje Powrotu z patrolu, różniące się tylko w niewielu szczegółach - m.in. pod innym kątem trzymany jest przez żołnierza KOP-u proporczyk, inna brzoza na drugim planie za zadem konia (por.: K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław, Warszawa, Kraków 1992, s. 48, poz. kat. 187, il. 187). Wówczas powstała też większa i bardziej rozbudowana kompozycja p. t. Konny zwiad graniczny KOP-u, gdzie poza powtórzonym motywem żołnierza prowadzącego konia, artysta namalował dwóch innych, jadących konno, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza oraz rozbudował scenerię, w której rozgrywa się przedstawiona scena - drzewa na pierwszym planie z lewej strony kompozycji, bardziej widoczny las na drugim planie (por. K. Olszański, op. cit., s. 48, poz. kat. 186, il. 186).
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl