Olej, płótno, 117 x 167,5 Sygn. l. d.: Jerzy Kossak 1912; na odwrociu nalepka z wystawy: "Trzy generacje Kossaków" [Katowice 1936]
Kształcił się pod kierunkiem swego ojca - Wojciecha i dziadka Juliusza. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej. Przez całe życie był związany z Krakowem. W 1925 i 1926 r. odwiedzał wraz z ojcem dwory w Poznańskiem, by wykonywać na zamówienie ziemian portrety i pejzaże. W swej twórczości konsekwentnie kontynuował artystyczne tradycje rodziny Kossaków, malując sceny historyczne, historyczno-rodzajowe, batalistyczne i portrety. Częstym motywem jego obrazów są epizody z wojen napoleońskich i walk legionowych w okresie I wojny światowej. Jego sztuka cieszyła się dużą popularnością. W okresie międzywojennym rozszerzył swój repertuar tematyczny włączając wątki z legend starogermańskich i staroangielskich. Zajmował się także ilustratorstwem; wykonał rysunki do baśni Grimma i ballad Mickiewicza. Temat odwrotu Napoleona spod Moskwy opracowywał w wielu wariantach (1926 i 1927, Muzeum Okręgowe w Lublinie; 1927 i 1929, Muzeum Narodowe w Warszawie). Prezentowany obraz cechuje wyważona, statyczna kompozycja, rozbudowana gama barwna i szybki, szkicowy sposób malowania. (por. Kazimierz Olszański , "Jerzy Kossak", Wrocław 1992)
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl